Partnerzy serwisu:

60 kilometrów linii kolejowych w rejonie Rybnika idzie do remontu

inf. prasowa 20.01.2017 1,7k

60 kilometrów linii kolejowych w rejonie Rybnika idzie do remontu
60 kilometrów linii kolejowych w rejonie Rybnika idzie do remontuFot. PKP PLK
PKP PLK podpisały umowę na rewitalizację ważnych linii kolejowych na Śląsku, na odcinku Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze. Prace obejmą m.in. 60 km linii, 10 stacji i przystanków i 91 obiektów inżynieryjnych.
Prace zwiększą przepustowości na liniach kolejowych Rybnickiego Okręgu Węglowego, ważnego fragmentu południowej obwodnicy Katowickiego Węzła Kolejowego. Podróż koleją będzie bardziej konkurencyjna, skróci się bowiem czas przejazdu dzięki zwiększeniu prędkości pociągów do 100km/h, np. na odcinku Żory – Rybnik prawie dwukrotnie  (z 22 do 13 minut).

Rewitalizowana trasa jest odciążeniem dla magistrali kolejowej E 30 wschód – zachód. Prace będą dotyczyły pięciu linii na odcinku Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze (nr 140, 148, 157, 159, 173, 689, 691).

Wygodnie na peronach, bezpieczniej na torach

– Prace PLK obejmą w różnym zakresie 5 stacji: Nędza, Sumina, Rybnik, Rybnik Gotartowie, Żory oraz przystanki: Nędza Wieś, Szymocice, Górki Śląskie, Szczejkowice, Rybnik Piaski. W efekcie pasażerowie będą mieli do dyspozycji 20 odnowionych peronów z wiatami i lepszym oświetleniem oraz systemem oznakowania. Nowe nagłośnienie zapewni lepszy odbiór komunikatów. Perony będą także wyższe, co znacznie ułatwi wsiadanie do pociągów i zgodnie z wprowadzanym przez PLK standardem, dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się – informuje biuro prasowe PKP PLK.

Prace obejmą także modernizację urządzeń sterowania ruchem i przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych, co zwiększy poziom bezpieczeństwa. Monitoring na skrzyżowaniach toru i drogi pozwoli również na lepszy nadzór w ruchu drogowym. Sprawny przejazd pociągów w zimie zapewnią rozjazdy wyposażone w elektryczne ogrzewanie do usuwania śniegu i lodu.

Do remontu także obiekty mosty i wiadukty. Będą ekrany akustyczne

W ramach inwestycji wyremontowanych zostanie ok. 60 km linii kolejowej. Rewitalizacja obejmie dwa ponad stumetrowe mosty nad rzeką Nacyną w Rybniku (128 m) i Wisłą w gminie Strumień (105 m) oraz 89 innych obiektów inżynieryjnych (mostów, wiaduktów, przepustów). Kompleksowo wymieniona będzie sieć trakcyjna.  

W ramach projektu przewidziano ochronę przed hałasem pochodzącym z torowiska. Zapewnią to ekrany akustyczne, ustawiane w miejscach wyznaczonych na podstawie wcześniej wykonanych badań.

4,4 mld zł na kolejowe inwestycje dla Śląska 

Projekt na trasie Chybie – Nędza to istotna inwestycja PKP PLK  na Śląsku, która usprawni ruch kolejowy w bardzo ważnym społecznie i gospodarczo regionie. W ramach KPK na terenie województwa śląskiego tylko z listy podstawowej przewidziano realizacje projektów o wartości prawie 4,4 mld zł.

– Jednym z głównych celów zarządcy infrastruktury kolejowej w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 jest poprawa warunków dla kolejowego transportu pasażerskiego i towarowego. Dzięki realizowanym i przygotowywanym przez PKP PLK inwestycjom poprawia się znacząco stan infrastruktury dla przewoźników, co w konsekwencji powoduje wzrost efektywności transportu kolejowego, jako ekologicznego, szybkiego i konkurencyjnego środka komunikacji – informuje Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP PLK.

Przebudowa obejmie 60 km linii kolejowej, 20 peronów, 91 obiektów inżynieryjnych i 20 przejazdów kolejowo-drogowych. Projekt o wartości ponad 370 mln zł jest współfinansowany z POIiŚ 2014–2020. Realizację prac przewidziano na lata 2017–2019.  Inwestycję wykona konsorcjum Trakcja PRKil SA, Strabag Sp. z o.o. Strabag Rail a.s., Comsa SA i ZUE SA.

– Linia kolejowa zostanie przystosowana do jazdy pociągów z prędkością 120 km/h, co zwiększy przepustowość i podniesie bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Oznacza to sprawniejszy przewóz ładunków dla przewoźników towarowych i krótszą oraz bardziej komfortową podróż dla pasażerów. Cieszymy się, że będziemy mogli wykorzystać nasze zaplecze technologiczne oraz doświadczenie przy realizacji inwestycji, która podniesie standard jazdy polską koleją do standardów europejskich – powiedział Alfred Watzl, członek zarządu Strabag Sp. z o.o.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony