Partnerzy serwisu:

37 par pociągów Kraków – Katowice. Polregio, Koleje Śląskie i PKP Intercity z tanimi biletami

Michał Szymajda 03.12.2020 11,3k

37 par pociągów Kraków – Katowice. Polregio, Koleje Śląskie i PKP Intercity z tanimi biletami
Wnętrze Impulsa Kolei Śląskich przeznaczonego na trasę Kraków - Katowice Fot. Patryk Farana
Wiemy już, jak będzie wyglądała oferta przewoźnika na trasie Katowice – Kraków – Katowice. Po latach remontu linia kolejowa w końcu może stanowić alternatywę dla przejazdu autostradą. Będą niskie ceny biletów i bardzo dużo połączeń. Od 13 grudnia między Krakowem a Katowicami będzie 37 par pociągów Polregio, Kolei Śląskich, PKP Intercity.
Wiadomo, że Koleje Śląskie będą obsługiwać trasę Katowice – Kraków – Katowice elektrycznymi zespołami trakcyjnymi 36WEa. To trójczłonowe Impulsy z pojedynczymi drzwiami na stronę pojazdu, z dużą liczbą bardzo wygodnych foteli. Posiadają one także gniazdka przy fotelach, są ciche i, jak zapewnia przewoźnik, gwarantują bardzo wysoką wygodę podróży. KŚ eksploatują trzy takie pojazdy kupione w ramach Południowej Grupy Zakupowej przez urząd marszałkowski województwa śląskiego w 2014 roku.

Czas przejazdu pociągiem ze stacji Katowice do stacji Kraków Główny wyniesie 67 minut. Pociągi Kolei Śląskich na trasie do Krakowa będą jeździć jako „przyspieszone”, zatrzymując się na stacjach: Katowice Zawodzie, Katowice Szopienice Południowe, Mysłowice, Jaworzno Szczakowa, Jaworzno Ciężkowice, Trzebinia, Krzeszowice, Kraków Bronowice, Kraków Łobzów, Kraków Główny. Regionalne pociągi na tej trasie, z większa liczbą zatrzymań, uruchomi także Polregio.

– Polska i Małopolska coraz więcej inwestują w kolej. Mamy nowe tory, nowe przystanki oraz nowe pociągi od Pesy i Newagu. Dzięki temu dojazd do Krakowa i innych małopolskich miast i miejscowości będzie coraz szybszy, wygodniejszy i bezpieczniejszy, co przełoży się na zwiększenie liczby pasażerów i mniejszy ruch na drogach – podkreśla Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego, który spółce Polregio zlecił obsługę pociągów Kraków - Katowice.

13 złotych za bilet i wzajemne honorowanie biletów Polregio i KŚ

Bilety na pociągi Kolei Śląskich i Polregio na trasie Katowice – Kraków będą kosztować 13 złotych. Jednolita i niska taryfa nie będzie jedynym czynnikiem zachęcającym pasażerów do skorzystania z kolej. Bilety między przewoźnikami będą także wzajemnie honorowane. – Dzięki dobrej współpracy z województwem małopolskim oraz zakończeniu modernizacji infrastruktury mamy dowód na to, że oferta dojazdów kolejowych może być niezwykle konkurencyjna. Jestem przekonany, że po powrocie uczniów do szkół pociąg stanie się środkiem transportu pierwszego wyboru – mówi Artur Martyniuk, Prezes Zarządu Polregio.

Rzecznik Kolei Śląskich udowadnia, że podróż pociągiem między miastami będzie się opłacać. Podaje przykład kosztów dla czteroosobowej rodziny (rodzice i dzieci), która zapłaci za przejazd na trasie Kraków – Katowice samochodem 49 złotych (paliwo 25 zł, bramki 24 zł), a za przejazd pociągiem KŚ – tylko 42,38 złotych (z ulgami ustawowymi 37% dla dzieci).

– W przypadku jednej osoby ta różnica wyniesie aż 36 złotych, a podróż z Kolejami Śląskimi będzie konkurencyjna również w odniesieniu do podróży autobusem (która obecnie kosztuje 17 złotych) – napisał Tomasz Musioł, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. Dwie osoby dorosłe zaoszczędzą już 23 złote, podobnie studenci wybierający dotychczas autobus, którzy za pociąg zapłacą jedynie 6,37 złotych (z ulgą ustawową 51%). Dla seniorów przygotowano specjalną ulgę handlową w wysokości 30%, która pozwoli obniżyć cenę za przejazd do Krakowa pociągiem KŚ do 9,10 złotych.

Ile czasu potrwa podróż pociągiem Kolei Śląskich, a ile Polregio?

Od 13 grudnia między Krakowem a Katowicami pojedzie 14 par pociągów Polregio i 4 pary Kolei Śląskich. Pierwszy z pociągów wyjedzie z Katowic o 4:54, ostatni o 21:59. Z Krakowa pierwszy pociąg pojedzie o 4:05, ostatni o 21:41. Co do zasady Koleje Śląskie będą obsługiwać pociągi przyspieszone, ze wspomnianym czasem przejazdu 1 godzina i 7 minut, a Polregio, dysponujące także nowoczesnym taborem użyczonym spółce przez marszałka województwa małopolskiego, od 1 godziny 11 minut do 1 godziny i około 30 minut. Niestety, pociągi nie będą odjeżdżać z miast o równych końcówkach godzin. Nie będzie więc "taktu" a pasażerowie będą musieli zawsze sprawdzać, o której odjedzie interesujący ich pociąg.

Z PKP Intercity szybko i także w dobrej cenie

Także PKP Intercity będzie często kursować między miastami. Za bilet normalny w drugiej klasie na pociąg tej spółki zapłacimy zryczałtowaną cenę 15,90 zł, w klasie pierwszej: 32 zł. W cenie otrzymamy miejscówkę na pociąg (w wypadku biletów okresowych, także weekendowych, trzeba będzie ją pobrać płacąc za nią złotówkę). Będzie aż 19 par pociągów PKP Intercity, kategorii TLK i IC. Najszybsze z nich pokonają trasę w 56 (IC Wyspiański) i 57 minut (IC Malczewski). Co do zasady pociągi będą kursować w czasie około godziny, z wyjątkiem nocnego IC 60456, którego czas przejazdu będzie dłuższy.

Łącznie między Krakowem będzie 37 par pociągów Polregio, Kolei Śląskich, PKP Intercity.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony