Partnerzy serwisu:

2 miliardy kredytu od EBI dla PKP Intercity

inf. pras. oprac. ms. 10.12.2021 4,3k

2 miliardy kredytu od EBI dla PKP Intercity
EBI i PKP Intercity podpisały umowę kredytu na kwotę 2 mld PLN (ok. 434 mln euro), która pomoże spółce sfinansować strategiczny program unowocześniania taboru
Podpisany kredyt jest pierwszą częścią szerszego zobowiązania kredytowego na kwotę 4,5 mld PLN (blisko 1 mld euro) zatwierdzonego przez Radę Dyrektorów EBI na rzecz PKP Intercity. Zobowiązanie to stanowi największy pojedynczy kredyt EBI, jaki kiedykolwiek został zatwierdzony dla sektora kolejowego w Polsce.

Projekt obejmuje zakup 108 lokomotyw elektrycznych, 300 wagonów pasażerskich, 38 zestawów piętrowych typu push-pull oraz modernizację 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych i 288 wagonów pasażerskich należących do PKP Intercity.

W perspektywie do 2028 r. ponad 30% całego taboru PKP Intercity zostanie zmodernizowane dzięki finansowaniu w ramach tego projektu. Planowane inwestycje mogą spowodować dodatkowy wzrost liczby pasażerów o około 25 mln w 2028 roku.

- Cieszymy się, że możemy wspierać PKP Intercity w jej ambitnych planach odnowy taboru. Zrównoważony transport jest częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego. Pociągi są ważnym atutem umożliwiającym osiągnięcie bardziej przyjaznego klimatowi stylu życia, bez rezygnacji z komfortu. Lepsze pociągi poprawiają mobilność i wygodę, tworzą połączenia, a jednocześnie pomagają zazieleniać nasze gospodarki, przenosząc ruch z dróg na tory. Projekt ten jest uzupełnieniem wielu inwestycji infrastrukturalnych wspieranych przez EBI w poprzednich latach, które obejmują modernizację sieci kolejowej i modernizację taboru dużych operatorów, takich jak PKP Intercity - powiedziała wiceprezeska EBI, prof. Teresa Czerwińska.

- Kolej, jako najbardziej przyjazny środowisku środek transportu publicznego, aspiruje do tego, by być środkiem transportu pierwszego wyboru dla jak największej części społeczeństwa. W celu wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu i przekonania milionów pasażerów do podróżowania koleją, PKP Intercity ogłosiło w tym roku kontynuację największego w swojej historii programu inwestycyjnego, w ramach którego do 2030 roku zainwestuje 19 mld zł w nowoczesny tabor. Dlatego bardzo cieszy nas podpisanie umowy z EBI na finansowanie naszych ogromnych inwestycji taborowych, które zapewnią komfortowe i bezpieczne warunki podróży. Modernizujemy naszą flotę z myślą o potrzebach i preferencjach różnych grup podróżnych. Dążymy do tego, aby nasze usługi były dostępne dla absolutnie wszystkich pasażerów - powiedział Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

- Popyt na usługi PKP Intercity dynamicznie rośnie z 25,6 pasażerów mln w 2014 roku do 48,9 mln pasażerów w 2019 (+91%), średnio 14% rocznie. Podaż usług w tym okresie wzrosła o 60% (średnio +10% rocznie). Patrząc w przyszłość, oczekuje się, że popyt będzie rósł stopniowo, osiągając poziom z 2019 r. w 2025 r. i 84 mln pasażerów w 2029 r. - czytamy w komunikacie EBI i PKP Intercity.

To piąta umowa pożyczki podpisana między EBI a PKP Intercity od 2006 roku. Poprzednia umowa pożyczkowa została podpisana w 2019 roku. 


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony