Partnerzy serwisu:

17 lipca wrócą nocne pociągi międzynarodowe z wagonami sypialnymi i kuszetkami

Michał Szymajda 07.07.2020 149

17 lipca wrócą nocne pociągi międzynarodowe z wagonami sypialnymi i kuszetkami
Pociąg Chopin na stacji w Bohuminiefot. M. Szymajda
Pierwsze międzynarodowe pociągi nocne będą mogły rozpocząć kursowanie od 17 lipca. W ich składzie znajdą się zarówno krajowe, jak i zagraniczne wagony sypialne i kuszetki.
Dzięki pozytywnej opinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 19 czerwca, PKP Intercity przygotowuje się do ponownego włączania do pociągów nocnych wagonów z miejscami do leżenia i kuszetek.

Organizator przewozów wydał zgodę operatorowi - PKP Intercity SA, na rozpoczęcie pierwszej fazy przywracania tego typu połączeń od 10/11 lipca 2020 r. – poinformowało Ministerstwo Transportu. Więcej informacji o tym, w jakich pociągach znajdą się wagony, w których wygodnie można podróżować w nocy, znajdziecie tutaj.

Tymczasem aż do dzisiaj (7 lipca) nieznana była data reaktywacji pociągów międzynarodowych kursujących nocą. Nie sprzyjało temu dotychczasowe częściowe zamknięcie granicy polsko-czeskiej dla mieszkańców województwa śląskiego. Zostało ono jednak już zniesione.

– Mając na względzie pełne otwarcie granicy polsko-czeskiej, organizator wraz z operatorem oraz partnerami zagranicznymi planuje przywrócenie międzynarodowych połączeń nocnych, w tym również przywrócenie pociągu „Nightjet” relacji (Wiedeń) Chałupki – Rzepin (Berlin) – (Wiedeń) Chałupki, a także pociągu „Chopin” relacji Warszawa Wschodnia – Chałupki (Bohumin) – Warszawa Wschodnia od 17 lipca 2020 r. – napisał w odpowiedzi na nasze pytania Szymon Huptyś, rzecznik resortu infrastruktury.

Jak dodaje, uruchomienie grup wagonów kursujących z/do Budapesztu na razie nie jest możliwe. Z uwagi na podmycie zasadniczej dla tego połączenia linii kolejowej na odcinku Nagymaros – Szob, na Węgrzech.

– Ministerstwo Infrastruktury, jako organizator, ani Spółka PKP Intercity SA, jako operator połączeń międzynarodowych, nie podejmowali żadnych negatywnych decyzji odnoszących się do uruchamiania pociągów z wagonami z miejscami do leżenia i/lub wagonami sypialnianymi, których operatorami są przewoźnicy pochodzący z państw sąsiednich. Jedynymi wymogami, których spełnienie warunkuje przywrócenie kursowania ww. pociągów, są: przestrzeganie wymogów określonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz indywidualna decyzja przewoźnika o przywróceniu kursowania pociągów – wyjaśniło w mailu do nas ministerstwo.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport