Partnerzy serwisu:

150 mln zł oszczędności za prace na wiedence. PLK wybrały wykonawcę

Martyn Janduła 05.05.2017 380

150 mln zł oszczędności za prace na wiedence. PLK wybrały wykonawcę
Szlak Zawiercie-MyszkówFot. Intercity przemo29, SM42.pl
PKP PLK dokonały wyboru oferty na prace na linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie, czyli końcowego fragmentu wiedenki. Zakres prac obejmuje wymianę torów i sieci trakcyjnej na 44 km odcinku linii kolejowej. Nowe będą rozjazdy i urządzenia srk. Wybór oferty pozwoli zaoszczędzić sporo środków finansowych przygotowanych na to zamówienie.
Do PKP PLK trafiły cztery oferty. Wszystkie przewidywały 72-miesięczny okres gwarancji oraz czas realizacji liczony na 36 miesięcy. Oznaczało to, że o wyborze oferty zadecyduje cena. Najniższą zaoferowało ZUE, które wyceniło prace na 457 mln zł brutto. Kolejne oferty przekroczyły pułap powyżej pół miliarda złotych. Kolejarze właśnie ofertę ZUE uznali za najkorzystniejszą. Oznacza to, że PKP PLK zaoszczędzą nawet 150 mln zł, bo budżet na to zamówienie wynosił 605 mln zł brutto.

Ostatni odcinek wiedenki

Zakres prac obejmuje wymianę torów i sieci trakcyjnej na 44 km odcinku linii kolejowej. Nowe będą rozjazdy i urządzenia srk. W ramach zadania zarządca infrastruktury wyremontuje i przebuduje obiekty inżynieryjne – m.in. 20 mostów, 3 wiadukty i 7 przepustów. Rozpoczęcie prac planowane jest w 2017 r., natomiast ich zakończenie w 2020 r. Realizacja robót odbywać się będzie w formule „projektuj i buduj” w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie

Pasażerowie dzięki modernizacji zyskają lepszą obsługę na stacjach i przystankach. Przebudowane zostaną perony na 10 stacjach i przystankach (stacje Myszków oraz Poraj i przystanki: Zawiercie Borowe Pole, Myszków Mrzygłód, Myszków Światowit, Myszków Nowa Wieś, Żarki Letnisko, Masłońskie Natalin, Korwinów i Częstochowa Raków). Perony będą wyższe, co ułatwi wsiadanie do pociągów i bezpieczniejsze dzięki antypoślizgowej nawierzchni. Podróżni otrzymają nowe wiaty, ławki, oświetlenie i system informacji pasażerskiej. Wszystkie obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania, a monitoring zwiększy bezpieczeństwo podróżnych.

Prędkość 160 km/h

Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą mogły jeździć z prędkością rozkładową do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Efektem tego będzie dalsze skrócenie czasu przejazdu z Warszawy przez Częstochowę, w kierunku Katowic oraz zdecydowana poprawa warunków do przewozu towarów. Realizacja projektu to również poprawa komfortu podróży i lepszy dostęp do transportu kolejowego podróżujących na regionalnej trasie Częstochowa – Katowice.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony