Partnerzy serwisu:

12 marca ruszy połączenie Toruń – Gorzów Wielkopolski – Berlin

Michał Szymajda 10.02.2016 717

12 marca ruszy połączenie Toruń – Gorzów Wielkopolski – Berlin
Prawdopodobnie właśnie takim pociągiem pojedziemy z Torunia i Gorzowa Wielkopolskiego do BerlinaFot. Arriva RP
To już pewne. 12 marca rozpocznie kursowanie pociąg na trasie Toruń Główny – Gorzów Wielkopolski – Berlin. Zgodę na zwiększenie dofinansowania połączenia o kwotę 640 tys. zł, a jednocześnie na jego uruchomienie, wyrazili radni Województwa Lubuskiego podczas sesji 8 lutego.
– Połączenia bezpośrednie Zielonej Góry i Gorzowa z Berlinem są w interesie nie tylko Lubuszan, ale również mieszkańców Brandenburgii i Berlina – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak. Połączenie obsługiwane będzie przez spółkę Przewozy Regionalne oraz ich podwykonawcę – spółkę Arriva.

Trójstronne rozmowy dotyczące uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Gorzów Wlkp. – Berlin miały miejsc 28 stycznia. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Zarządu Województwa, spółki Przewozy Regionalne oraz jej podwykonawcy – spółki Arriva. Strony zgodnie oświadczyły, że są zainteresowane współpracą i ustaliły warunki umowy.

Stawka była negocjowana

– Chodziło o doprecyzowanie warunków. Nie mogliśmy się zgodzić na to, aby cena pociągokilometra była wyższa, niż średnia w naszym województwie, która wynosi 15,94 zł. Zaproponowana przez Przewozy kwota wynosiła 18,70. Udało się jednak wynegocjować kwotę która jest poziomie średniej województwa – wyjaśniła Elżbieta Anna Polak.

– Otrzymaliśmy pisemną ofertę Przewozów Regionalnych, bo stroną dla nas mogą być tylko Przewozy, ponieważ z nimi właśnie mamy podpisaną umowę na świadczenie usług kolejowych opiewającą na kwotę 44 mln zł. W budżecie zapisaliśmy zwiększenie dofinansowania o 400 tys., mając na uwadze jedno dodatkowe połączenie. Ponieważ jednak wynegocjowaliśmy 1,5 połączenia na trasie dłuższej (Toruń – Gorzów – Berlin: dwa połączenia o 5:30 i 8:30 z Gorzowa) oraz jeden powrót (po godz. 18:30), dopłata musi być wyższa. Chodzi o kwotę 640 tys. – wyjaśniła marszałek. Zgodę na zwiększenie dopłaty wyrazili 8 lutego br. radni Województwa Lubuskiego.

Pociąg do Berlina do 10 grudnia

Bezpośrednie połączenie na trasie Gorzów Wlkp. – Berlin realizowane będzie w terminie 12 marca do 10 grudnia, czyli do czasu wprowadzenia nowego rozkładu jazdy. Umowa będzie miała charakter pilotażowy i nie może być podpisana na dłuższy czas z uwagi na planowany remont estakady w Gorzowie Wlkp., którego rozpoczęcie zarządca infrastruktury datuje na grudzień 2016 roku. Połączenie będzie prawdopodobnie obsługiwane przez nowoczesne spalinowe zespoły trakcyjne VT 646 produkcji Stadlera, które są własnością DB Regio, od którego pociąg ten pożyczy Arriva RP.

Spółka Przewozy Regionalne jest dofinansowywana corocznie przez samorząd woj. lubuskiego. W tym roku kwota dofinansowania wynosi ok. 44 mln zł. Na podstawie umowy między samorządem województwa a spółką, Przewozy Regionalne mają także realizować połączenia transgraniczne.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
STADLER
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony