Partnerzy serwisu:

10 mln km pociągów Pendolino w barwach PKP Intercity

jd/inf. pras. 25.06.2016 577

10 mln km pociągów Pendolino w barwach PKP Intercity
Tort PendolinoFot. PKP Intercity
Pociągi Pendolino, które od grudnia 2014 roku kursują w barwach PKP Intercity, przejechały po Polsce już 10 mln kilometrów. W praktyce oznacza to blisko 21 000 kursów i 5,7 mln przewiezionych na pokładach pasażerów. Z tej okazji PKP Intercity, dla odwiedzających gdański dworzec, przygotowało 10 metrowy tort w kształcie Pendolino.
Pociągi Pendolino jeżdżą w barwach PKP Intercity od grudnia 2014, jako marka Express InterCity Premium. Przewoźnik kupił 20 takich pojazdów, które kursują m. in. do Trójmiasta, Warszawy, Krakowa, Katowic, Gliwic, Bielska Białej, Wrocławia, Rzeszowa, Jeleniej Góry i Kołobrzegu. 25 czerwca 2016 r., na trasie z Warszawy do Trójmiasta, skład Pendolino pokonał dziesięciomilionowy kilometr.

- Wszystkie pociągi Pendolino przejechały już w sumie 10 mln kilometrów. To mniej więcej odległość, jaką trzeba by było przebyć, okrążając 250 razy Ziemię po równiku lub 13 razy odbyć podróż z Ziemi na Księżyc i z powrotem – mówi Beata Czemerajda, z biura prasowego PKP Intercity.

- W Alstom jesteśmy dumni z sukcesu projektu Pendolino w Polsce. W ciągu ostatnich 18 miesięcy pociągi Pendolino wykazały swoją niezawodność, zapewniając pasażerom komfort i bezpieczeństwo w różnych warunkach pogodowych, zarówno w upalne dni, w trakcie opadów śniegu, czy w czasie silnych mrozów – powiedział Artur Fryczkowski, Dyrektor Serwisu Alstom Polska.

Z okazji tego wydarzenia na stacji Gdańsk Główny pasażerowie pociągów PKP Intercity oraz odwiedzający dworzec mogli skosztować kawałka 10 metrowego toru w kształcie pociągu Pendolino. Na przybyłych czekały również drobne upominki.

10-metrowy tort

Tort w kształcie Pendolino został przygotowany przez lokalną, trójmiejską cukiernię Fajne Baby. Miał 10 metrów długości i ważył około 280 kg. Do produkcji zostało zużyte 20 kg masła, 40 kg mąki, 300 jajek oraz 150 kg kremu i 5 kg czekolady. Konstrukcja była przygotowana przez 6 cukierników, a sam proces wytwarzania wypieków zajął 48 godzin.

- Każdy szczegół miał być odwzorowany jak w prawdziwym pociągu. Chcieliśmy, aby był wierną kopią tego, co jeździ po torach. Przy pracy bazowaliśmy na materiałach graficznych, ale i tak nasz główny dekorator chodził na dworzec oglądać pociągi. Było to dla nas duże wyzwanie i największy projekt, jaki do tej pory zrealizowaliśmy – mówi Paulina Joachimiak, właścicielka cukierni.

Express InterCity Premium

Pojazdy Pendolino to najszybsze i najbardziej komfortowe pociągi we flocie PKP Intercity. Na pokładzie znajdują się łącznie 402 miejsca – 45 w klasie pierwszej i 357 w drugiej. Regulowane fotele w obu klasach, rozkładane stoliki, indywidualne oświetlenie oraz gniazdko elektryczne przy każdym miejscu gwarantują komfortową podróż. Pociąg przystosowano do potrzeb osób niewidomych oraz niedowidzących – miejsca siedzące oznaczono alfabetem Braille’a, jak również osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. To z myślą o nich przy wejściu do trzeciego członu została zamontowana winda, która ułatwia wsiadanie do pociągu i wysiadanie z niego osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Osoby o ograniczonej mobilności mają do dyspozycji również specjalne krzesełka transportowe pozwalające na stabilne wejście do pojazdu.

Pociąg Pendolino wyposażony jest również w cztery wieszaki na rowery. W składach znajdują się udogodnienia dla rodzin – przewijak w toalecie oraz specjalne przedziały. W pojeździe można skorzystać ze strefy gastronomicznej. Od kwietnia PKP Intercity wprowadziło również pilotażowe rozwiązanie - Strefy Ciszy.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony