Partnerzy serwisu:

Pierwsza lekcja bezpieczeństwa w szpitalu

inf. prasowa 03.09.2017 470

 Pierwsza lekcja bezpieczeństwa w szpitalu
Fot. UTK
Jak długo hamuje pociąg, dlaczego warto nosić odblaski i jak bezpiecznie przechodzić przez przejazd kolejowy – tego mogły dowiedzieć się dzieci w trakcie wyjątkowej lekcji, która odbyła się w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Zajęcia dla małych pacjentów GCZD zorganizował w poniedziałek 28 sierpnia Urząd Transportu Kolejowego. Pracownicy UTK uczyli najmłodszych, jak bezpiecznie zachowywać się na terenach kolejowych. – Dzięki takim lekcjom najmłodsi uczestnicy ruchu mogą zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i zwiększyć świadomość na temat występujących tam zagrożeń. Uczymy dzieci odpowiedniego zachowania na przejazdach kolejowych, dworcach i w okolicy torów. Jednym słowem, dbamy o bezpieczeństwo najmłodszych. Na dodatkowe efekty edukacji poczekamy jeszcze kilka lat, gdy dzieci sami zaczną korzystać z dróg jako kierowcy – mówi Ignacy Góra, Prezes UTK.

Urząd Transportu Kolejowego od kilku lat zajmuje się edukacją dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. W tym roku uzyskał dofinansowanie do projektu „Kampania Kolejowe ABC” – ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej skierowanej do najmłodszych uczestników ruchu. Kampania porusza ważne tematy związane z bezpieczeństwem na terenach kolejowych. Jej celem jest propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem się na obszarach ruchu kolejowego, ze szczególnym uwzględnieniem stacji, przystanków i przejazdów kolejowych.

Edukacja użytkowników dróg jest niezwykle ważna. Na kolei wciąż dochodzi do wypadków, których sprawcami są osoby postronne. Blisko 3/4 zabitych i prawie połowa osób ciężko rannych w wypadkach na terenach kolejowych w ogóle nie powinna tam się znaleźć.

W 2016 roku doszło do 214 wypadków1 na przejazdach kolejowych, w których zginęło 49 osób. Kolejne 120 zginęło na tzw. dzikich przejściach. W Polsce co 1,5 km pociąg przejeżdża przez przejazd kolejowy. Co czwarty z nich ma zapory i sygnalizację świetlną, ale ponad połowa nie ma żadnych zabezpieczeń poza znakami drogowymi. Służby zajmujące się bezpieczeństwem na terenach kolejowych zidentyfikowały około 30 tysięcy dzikich przejść.

„Kampania Kolejowe ABC” jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Całkowita wartość projektu wynosi 27,6 mln złotych, a wartość dofinansowania to prawie 23,5 mln złotych. Kampanię zainaugurowała lekcja z udziałem Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy, oraz Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, Ignacego Góry.

Na koniec spotkania mama jednego z chorych dzieci, biorących udział w zajęciach, wręczyła Prezesowi Ignacemu Górze w prezencie własnoręcznie wykonany szkic psa.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony