Partnerzy serwisu:

Lubuskie chce konsekwentnie stawiać na rozwój kolei

pr, Transport-publiczny.pl 29.12.2014 212

Archiwum RK
Zaloguj się
OK
Zapomniałem hasła
Komentarze:
2014-12-29 10:16:05 Autor: haha
---.g-net.pl
Żagań - Nowa Sól w lesie:
http://www.rynek-kolejowy.pl/foto/files/ZNPKRaport.pdf

to samo Żagań - Głogów.
2014-12-29 10:47:17 Autor: Łużyce
---.26.28.207
Tak samo w lesie Linia 275 od Żagania przez Lubsko do Niemiec czyli historyczna Berlinka. Dość tej żenady. Zdaje się trzeba będzie rozgonić towarzystwo z UM i ogłosić referendum o odwołanie Sejmiku bo co roku to samo. Na drogi 70% środków, na kolej tylko 30% w RPO Lubuskie. Wciskają kit jak zawsze!

Jak słabe województwo to do likwidacji, jak sobie nie radzi z rozwojem!
Łużyce do Dolnośląskiego bo lubuskiego to inwestycje zwłaszcza w ZG i Gorzów, reszta zaorać! Dlaczego tylko oni maja mieć połączenia z Niemcami, Poznaniem, Wrocławiem itd.?
2014-12-29 10:50:54 Autor: erap2
---.gorzow.mm.pl
Elektryfikacja Ostbahnu na tym fragmencie obiecywana jest od 30 lat, jak nie więcej. A podejrzewam, że nawet ja mimo młodego wieku jej nie doczekam.
2014-12-29 10:52:25 Autor: erap2
---.gorzow.mm.pl
@Łużyce: Czy ja wiem? 3 połączenia z Poznaniem to dużo? O tych obiecywanych nawet nie marzymy.
2014-12-29 11:10:44 Autor: haha
---.g-net.pl
@Łużyce:
W lubuskim RPO będą zmiany:
www kurierkolejowy eu/aktualnosci/22114/Lubuskie-Bruksela-stawia-na-kolej.html

Do Poznania od stycznia 2015 będą cztery pary (to i tak mało, powinno być minimum sześć, tak samo powinno być w relacji do Gorzowa):
http://czt.org.pl/aktualnosci/kolej/przewozy-pasazerskie/lubuskie/item/100-lubuskie-tabor-i-tory-na-160-km-h-pociagi-pojada-100

Poza tym, czy oni naprawdę chcą z RPO robić drutowanie Kostrzyn-Krzyż? Porąbało ich? A Warszawa to nie ma pieniędzy? Na linię 71 to jest, a tutaj, przy wielokrotnie większych przewozach, to nie?
2014-12-29 13:12:24 Autor: Łużyce
---.26.28.207
@haha

To co piszą dot. zatwierdzonego już przez Brukselę RPO Lubuskie. Więc tylko podniesienie nakładów z 13% na 30% na kolej. Żadna rewelacja, to wciąż za mało! Nie spełnia zaleceń KE mówiących o proporcji 60:40 (na rzecz dróg).
Pamiętaj, że Tusk i PO obiecywała że ta perspektywa będzie należała do kolei i co? Lipa! Jak kłamali tak kłamią dalej a kolej się zwija, zwłaszcza ta lokalna/regionalna..
2014-12-29 16:51:07 Autor: oczytany
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Nie będzie żadnej elektryfikacji z RPO. Źródem tego niusa jest niejaki "pr" czyli Paweł Rydzyński etatowy fantasta i wizjoner. Tylko po co robic zamieszanie? Zeby nabic liczbe odsłon?
2014-12-29 16:55:46 Autor: wasiu
---.derkom.net.pl
@ haha, Łużyce

Jedyna szansa na reaktywacje Żagań - Lubsko - Guben to budowa elektrowni i kopalni węgla na złożach w okolicy wsi Brody. Inaczej plk nie powącha nawet tego tematu, zwłaszcza że naciski ze strony niemieckiej odnośnie ruchu towarowego dotyczą głównie przejścia Forst/Zasieki i to tam należy się w pierwszej kolejności spodziewać ruchów remontowo-modernizacyjnych. Jeżeli zaś chodzi o transport pasażerski to należy wybić sobie z głowy obsługę Lubska bez odbudowy odcinka Jasień - Żary, debilnie rozebranego na początku lat 90. XX wieku. NIKT z Lubska nie będzie jeździł szynobusem do Żagania, bo nie ma po co! I raczej nie spodziewałbym się prędkiej odbudowy szlaku Żagań - Nowa Sól - Wolsztyn - Poznań, bo znając pazerność Zielone Dziury na pewno nie zgodzi się na takie rozwiązanie.
2014-12-29 18:00:05 Autor: scorpio
---.icpnet.pl
Przede wszystkim należy zacząć od remontu D29-14 wraz z odbudową 2 toru na odcinku Sieniawa Żarska - Forst i tu budować ofertę pasażerską - na odcinku Leszno - Żagań - Forst, poprawy stanu technicznego linii Żary - Zielona Góra oraz remontu pozostałej części linii Zbąszynek - Guben na odcinku Czerwieńsk - Guben, z elektryfikacją. Berlinka ma szanse po otwarciu odkrywki Gubin - Brody jako trasa odstawcza węgla brunatnego. Na Ostbahnie zaś należy dążyć do poprawy parametrów czyli podniesienie prędkości ze 100 do 120 km/h a także usunięcia masy ograniczeń prędkości w stacjach, gdzie zastosowano drewniane podkłady, których stan dziś daje o sobie znać ograniczeniami prędkości. Co do linii Rzepin - Międzyrzecz - NBO i zmiana relacji na Gorzów Wielkopolski - Rzepin i zwiększenie częstotliwości kursowania a nie 2 pary często zastępowane KKA.
2014-12-29 20:48:12 Autor: Łużyce
---.26.28.207
@wasiu i @scorpio

Odkrywka pod Brodami i Gubinem nic nie da. Jeśli nawet powstanie kopalnia i elektrownia to PGE nie wyłoży kasy na linie o parametrach potrzebnych dla ruchu pasażerskiego. Oni zrobią sobie linie dla roboczych pociągów towarowych o max. 60 km/h żeby dowozili sprzęt, to wszystko. Jedynym ratunkiem dla linii 275 jest otwarcie na Niemcy i wtedy zarobi na siebie. Pociągi robocze czy ze sprzętem do kopalni nie utrzymają linii, dwa linia do kopalni to żadna alternatywa jedynie na Niemcy i dobra szlakowa dla poc. pasażerskich i towarowych. A jak nie to zdrowaśki do Merkel, niech zabierze to co było niemieckie jak Polacy nie potrafią!

Zapomnieliście o ruchu z Lubska linią 275 do Bieniowa a stamtąd na Zielona Górę linią nr 370. Lubsko ma bezpośrednie połączenie z ZG, niestety nie używane a wystarczy niewiele aby je uruchomić: wyremontować perony w Lubsku i dać szynobus oraz oferować promocje aby przyzwyczaić ludzi do pociągu i odpowiednia ilość kursów.

A jak nie Ruch Autonomii Łużyc i albo do Dolnośląskiego albo separatyzm :P
2014-12-29 20:51:50 Autor: Dedete
---.tvteletronik.pl
Może warto by pomyśleć o reaktywacji linii 363 Skwierzyna-Rokietnica(do spółki z woj. Wielkopolskim)i połączyć Gorzów z Poznaniem, bez jakiś kombinacji w Krzyżu. Niech to obsługuje KW, a w zamian niech PR nowym taborem obsłużą dodatkowe kursy do Poznania z Zielonej Góry.
2014-12-29 20:58:03 Autor: Tomh
---.internetia.net.pl
Wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy zostało zawieszone kursowanie pociągu relacji Wrocław-Berlin kursującego nieprzerwanie od 160 lat. Powód zbyt małe zainteresowanie ale co się dziwić jeśli pociąg jechał blisko 5h i do tego naokoło przez Węgliniec a i ceny biletów nie były zachęcające. Oczywiście PKP za czas przejazdu zwalało winę na stronę nieniecką, po której stronie linie są nieprzygotowane ale prawda jest taka że to po polskiej stronie linie nie są zmodernizowane, brak elektryfikacji i do tego jednotor z maksymalną prędkością 100km/h dla linii nr 14 i 30-50km/h dla Berlinki. Jakby obie te linie były zrobione pod co najmniej 160km/h (szczególnie Berlinka) i wprowadzili interesującą ofertę cenową to pociągi te śmiało mogłyby konkurować z Polskim Busem. Niemiecki Gubin jest obsługiwany zelektryfikowanym dwutorem, jedynie Forst jest niezelektryfikowany i jednotorowy ale tylko do Cottbus więc jeśli strona polska zrobiła modernę to to i Niemcy zawiesili sieć na tym krótkim odcinku. Tutaj jest link to mapy z niemiecką siecią kolejową na której wszystko dokładnie widać: http://www.bueker.net/trainspotting/maps_germany.php
2014-12-29 20:59:46 Autor: z torów plk
---.icpnet.pl
@scorpio
A gdzie sbl ( najlepiej 4- stawna i elektryfikacja ) na odc. Sieniawa - Forst ?
Jacy 'zacofani" są DB - po przy dwudziestu kilku PARACH poc. na linii Zittau - Goerlitz - Cottbus odbudowali ( wyremontowali) tylko jeden tor. To samo tyczy się Cottbus - Forst !
2014-12-29 21:41:25 Autor: wasiu
---.derkom.net.pl
@ Łużyce

W lecie mijającego roku byłem w Forst oraz Guben i rozmawiałem z kolejarzami pracującymi na tamtejszych stacjach. Stronie niemieckiej zwisa i powiewa ruch pasażerski na odcinkach transgranicznych Żary-Forst i Zielona-Guben; dopuścili wprawdzie 2 pary na trasie Forst - Żary ale wystarczy spojrzeć na frekwe w tych pociągach na odcinku stykowym, żeby zobaczyć że Niemcy mają całkowitą rację olewając te połączenia. Bo kto miałby tymi pociągami jeździć, łykendowi turyści rowerowi, grzybiarze?
Co innego brutta, dlatego też są naciski zarówno ze strony DB jak i landu Brandenburgia na poprawie przepustowości Miłkowice-Żagań-Forst, bo Guben - Czerwieńsk przy obecnym natężeniu ruchu towarowego w zupełności wystarczy. Naprawdę nie ma się co czarować, że przewozy pasażerskie na odcinkach Zielona-Guben czy Żary-Guben są czymś mega wyczekiwanym przez lokalną społeczność. Ludzie z Lubska chcą przede wszystkich dojechać do pracy, szkół i urzędów do Żar i Zielonej a nie do Guben (chyba tylko turystycznie) czy Forst. A powstała kopalnia i elektrownia również wygeneruje popyt na przewozy pracownicze do zakładu.
2014-12-29 23:38:34 Autor: niezbędny
---.dynamic.gprs.plus.pl
Człowieku o czym ty piszesz z Gorzowa do Poznania przez Skwierzyne i Rokietnice? Ile by ten stwór jeździł 5 godzin?
2014-12-30 03:33:30 Autor: Łużyce
---.26.28.207
@wasiu

Elektrownia czy kopalnia nie będzie dowozić ludzi do siebie chyba że wyczaruje szynobus i pokryje częściowo koszty dojazdu pracowników, w co wątpie. To i tak nie pokryje kosztów linii. Po drugie widzę, masz kiepskie rozeznanie bo mam kontakt z mieszkańcami Guben, Izby Gospodarczej w Cottbus itd. i chcą połączeń z Polska.
Nie chodzi o krótkie relacje, takie tez moga być ale wykorzystać właśnie ciąg Wrocław-Legnica-Żagań-Lubsko-Guben-Frankfurt/O.-Berlin itd.
Tak dla przewozów pasażerskich jak i dla towarów i intermodalu. Kto się bije to ma: przykład starań i zabiegów Żar i Żagania oraz Gorzowa i Kostrzyna (na Ostbahnie) dobitnie pokazuje. Chcesz coś, to walcz. kto nic nie robi, nie ma nic i nie dadzą! A władze wszystkich szczebli są od tego aby robić to, co chcą ludzie! Jesteśmy w Schengen i to niełaska połączenia i otwarcie na Niemcy bo Łużyce naturalnie tam ciążą i są pomiędzy Wrocławiem i Berlinem i na tym powinny opierać swój rozwój. ZG jest do niczego nie potrzebna, to tylko zawalidroga i bariera w rozwoju dla Łużyc to śmieszne Lubuskie.. Wystarczy atrakcji zrobić dla Niemców, oprzeć rozwój na turystyce i na rozwoju komunikacji. Argumentów jest masa ale wielu woli po komunistycznemu patrzeć bo za PRLu nie dało sie i za pokracznej III RP to samo.. Niemiec jakby był to by umiał zagospodarować!
2014-12-30 07:14:54 Autor: aron mędrzec parczcewski
---.nette.pl
Wawel padł, bo wszedł PolskiBus
2014-12-30 10:42:21 Autor: wasiu
---.derkom.net.pl
@ Łużyce

Pytanie tylko, czy na tak krótkim odcinku granicy jest potrzebne 3 z kolei kolejowe przejście graniczne? Jest ciąg Wrocław - Żagań - Forst - Cottbus i Zbąszynek - Czerwień - Guben i w pierwszej kolejności trzeba zadbać o to, co już mamy. Zwłaszcza, że w tym momencie frekwencja na odcinku Tuplice - Forst jest śladowa. Zdaje sobie sprawę, że po obu stronach granicy są ludzie, którzy chcą reaktywacji połączeń z Lubska do Guben ale jeszcze na samym chciejstwie nie zbudowano potoków podróżnych. Ponawiam więc pytanie: dla kogo mają być te codzienne pociągi z Lubska do Guben skoro nawet za nieboszczki komuny zrezygnowano z osobowych do Gubinka już w połowie lat 80., bo mało kto tam jeździł? Zarówno po jednej jak i po drugiej stronie granicy przemysł (głownie włókienniczy) upadł. To są teraz biedne i wyludniające się tereny dotknięte olbrzymim bezrobociem. A ciążenie miejscowości po obu stronach granicy jest dokładnie w odwrotnym kierunku - Lubsko w kierunku Żar i Zielonej Góry - i te właśnie trasy kolejowe trzeba w pierwszej kolejności uruchomić, jeżeli chce się uszczęśliwić mieszkańców tego terenu.
2014-12-30 11:06:02 Autor: scorpio
---.icpnet.pl
@wasiu
Wystarczy obecnie pociągi Żagań - Forst wydłużyć do relacji Legnica - Forst - Cottbus (w zamian za Wafla) co częściowo zrekompensuje mieszkańcom tych terenów brak EC (no i zwiększenie ilości do co najmniej 4 par).
@z torów PLK
Panu to wydaje się, że możliwe jest upchnięcie wszystkiego na jednotorach. Odcinek Sieniawa Żarska - Forst jest wąskim gardłem gdyż tor 2 częsciowo istnieje a jednak nie jest używany. Ponadto podg jest położony poza przystankiem w kierunku wschodnim więc pociąg pasażerski jadący w kierunku Żar zapycha szlak, gdyż nie ma możliwości wyminięcia go przez skład towarowy. Ponadto rozjazd R=500 wymusza hamowanie z prędkości rozkładowej 100 km/h do 60 km/h by znów przyspieszać do 100 km/h, jakby "NIEDAŁOSIĘ" wmontować od razu rozjazdu R=1200 i wydłużenie toru nr 2 w oś przystanku, tak by umożliwić udrożnienie obecnego jednotoru.
2014-12-30 17:34:58 Autor: nowy
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
@scorpio - zejdź na ziemię i nie pisz głupot. Niedawno był artykuł na temat demografii i tam napisali że za 30 lat w trzech województwach tj. Opolskie, Świętokrzyskie i Lubuskie będzie miało poniżej 1 mln mieszkańców . w lubuskiem ma być ok 900 000 osób a w Opolskim poniżej 700 000!!!. Już w tej chwili widac że wiele miasteczek się wyludnia. Dla kogo ta rozbudowa torów? Dla samego wydania kasy? Po stronie niemickiej to samo. Wschodnie landy się wyludniają - główna przyczyna ta sama co u nas czyli brak pracy.
Podam tobie przykład: Niemcy pod koniec lat 90 tych XX wieku mieli w planach dobudowę drugiego toru oraz elektryfikację linii Berlin Lichtenberg - Kietz-Kostrzyn nad Odrą. Odpuscili najpierw elektryfikacje potem drugi tor bo okazało się że nie ma potrzeby. Zmodernizowali tylko sterowanie ruchem kolejowym. I dają radę.
2014-12-30 18:43:13 Autor: z torów plk
---.dynamic.gprs.plus.pl
W odpowiedzi na post scorpio:
"@wasiu
Wystarczy obecnie pociągi Żagań - Forst wydłużyć do relacji Legnica - Forst - Cottbus (w zamian za Wafla) co częściowo zrekompensuje mieszkańcom tych terenów brak EC (no i zwiększenie ilości do co najmniej 4 par).
@z torów PLK
Panu to wydaje się, że możliwe jest upchnięcie wszystkiego na jednotorach. Odcinek Sieniawa Żarska - Forst jest wąskim gardłem gdyż tor 2 częsciowo istnieje a jednak nie jest używany. Ponadto podg jest położony poza przystankiem w kierunku wschodnim więc pociąg pasażerski jadący w kierunku Żar zapycha szlak, gdyż nie ma możliwości wyminięcia go przez skład towarowy. Ponadto rozjazd R=500 wymusza hamowanie z prędkości rozkładowej 100 km/h do 60 km/h by znów przyspieszać do 100 km/h, jakby "NIEDAŁOSIĘ" wmontować od razu rozjazdu R=1200 i wydłużenie toru nr 2 w oś przystanku, tak by umożliwić udrożnienie obecnego jednotoru."
A jaki tam jest ruch obecnie ? Nawet przy 1 parze na godzinę ( szczyt szczęscia w Pl) można przejechać. A jaby się DALO wbudować R1200 to by byl wbudowany.
Polecam wycieczkę za granicę. Kupic sobie euro-nysa i pojeździć na linii Goerlitz - Cottbus, poobserwować, wyciągnąć wnioski. A potem pisać
2014-12-31 00:01:14 Autor: brblin
---.108.152.137.wlantech.pl
Noooo... Jest... Mój ulubiony komentator scorpio. Możecie nie odpowiadać na jego posty , szacowni forumowicze. Dla niego wszystko jest koleją pasażerską ,chyba nawet bocznice zakładowe (dobrze że nie górki rozrządowe , są wprawdzie w odwrocie , ale może się o nie wkrótce upomni i będzie tam budował peron i rozjazd 1:18). To przypadek szczególny, (niereformowalny jak sądzę). Żyjemy w wolnym kraju , każdemu wolno pisać (nawet mnie) , proponuję więc ignorować , lub brać na wesoło. Ja wybrałem to drugie.
2014-12-31 10:59:57 Autor: scorpio
---.icpnet.pl
@beblin
Drogi panie. @z torów PLK potrafi dyskutować na poziomie. Panu zaś wystaje słoma z butów. Szkoda mi czasu na takiego prostaka jak pan.
2014-12-31 17:37:32 Autor: wasiu
---.man.tk-internet.pl
@ z torów plk

Cały czas jest też mowa o zwiększeniu roli przewozów pasażerskich transgranicznych i jeżeli by do takiej sytuacji doszło to jeden tor między Żarami a Forst mógłby nie wystarczyć, zwłaszcza że obecnie na tym odcinku jest czynny tylko jeden posterunek w Tuplicach, gdzie pociągi mogą się minąć. Już teraz na stacji w Forst tworzą się zatory i nie jest to związane li tylko z koniecznością zmiany lokomotywy. Aczkolwiek z drugiej strony z Cottbus do Forst też jest jedna nitka torów i przy bardzo intensywnym ruchu towarowo-pasażerskim Niemcy jakoś dają radę. Należy mieć też na uwadze, że( przynajmniej kiedyś) Niemcy wolą puszczać tamtędy brutta w kierunku południa Polski, gdyż nie uśmiechała im się perspektywa jeżdżenia po zdezelowanej Nadodrzance z wąskim gardłem w postaci mostu w Brzegu Dolnym.
2014-12-31 20:45:32 Autor: z torów plk
---.icpnet.pl
Jakie brutta w przyszłości. Tan "objazdowe" towarowe pojawiają się wyłącznie z powodu remontu/budowy mostu w Bielawie Dolnej i modernizacji po stronie niemieckiej odc. Niesky - Horka. Gdy wszystko wróci do normy to brutta przez Tuplice nie ujrzymy podobnie jak to ma miejsce w Kostrzynie. Żaden zdroworozsądkowy przewoźnik nie będzie pchał poc. trakcją spalinową przez "pola i lasy) gdy będzie miał do dyspozycji 2-torową zelektryfikowaną magistralę o parametrach linii E/CE. Linia ( czy się omuś podoba czy nie ) straciła pozycję monopolisty i może odgrywać pewną rolę tylko w regionalnym ruchu przygranicznym. A do tego nie potrzeba dwóch torów, tylko porządnej rewitalki do 100-120 km/h.
2015-01-01 23:42:24 Autor: jacek52
---.serv-net.pl
O czym tu mówić. Wystarczy spojrzeć na "ofertę" na linii Zbąszynek-Rzepin. Kompletnie nie dopasowana do potrzeb, jakby ludzie nie podróżowali w kierunku Poznania. Skomunikowania w Zbąszynku - kiepskie albo brak, a po 16 już w ogóle żadnego pociągu. Żenada!
2015-01-02 11:57:09 Autor: scorpio
---.icpnet.pl
@z torów PLK
Problemem na tej magistrali czyli Odrzance jest most w Brzegu Dolnym, którego drugie przęsło jest ruiną a jedyne czynne wąskim gardłem między Księginicami a Brzegiem Dolnym.
2015-01-02 22:32:43 Autor: skandal
---.dynamic.chello.pl
Panie z torów plk, najpierw weź trochę ogarnij co dla przewoźnika jest ważne. Otóż CCC, cena czyni cuda. Transgranica to nie tylko Cargo i bardzo dużo Diesla. Z centrum Polski, nawet z rejonu Łodzi, sens miałoby latanie ciężkimi bruttami przez Tuplice pod warunkiem całodobowego otwarcia Głogów - Żagań. Czemu? E-20 i E-30 są ch...rnie drogie.
2015-01-03 17:02:52 Autor: wasiu
---.man.tk-internet.pl
@ z torów plk

Jesteś pewien, że brutta do Głogowa i wgłąb kraju będą jechać przez Węgliniec i Wrocław? Nie od dziś mówi się, że potrzeba alternatywy dla przewozów towarowych dla E20 i E30 więc naturalnym wyborem jest zainwestowanie w Tuplice - Łódź Kaliska.
Kwestią dyskusji jest, czy należy odbudowywać 2 tor czy otworzyć zamknięte posterunki na szlaku Głogów - Forst ale skoro twoja firma chce się szarpnąć na pociągnięcie druta, to chyba 2 tor nie jest takim strasznym problemem, skoro miejsce na niego czeka od 1945 roku.
2015-01-11 18:13:23 Autor: MarK48
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Elektryfikacja Ostbahnu nie wcześniej niż remont kaskady kolejowej w Gorzowie, na którą na razie się nie zanosi. Póki co porozmawiać ze stroną pomorską o przedłużenie trasy szynobusu Chojnice-Krzyż do Gorzowa we współpracy z lubuskim szynobusem.
2015-01-13 20:08:43 Autor: marek_O
---.dynamic.chello.pl
W poznaniu to taki syf jezdzi w p-r ze szkoda gadac smord brud i ubustwo jak zarzadzajacy tym badziewem
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony