Partnerzy serwisu:

Kolej+ nie dla Koronowa

Jakub Rösler 15.09.2021 3,8k

Kolej+ nie dla Koronowa
Fot. Rafał Wąsowicz
Nie będzie powrotu pociągów do Koronowa. Władze gminy zdecydowały o zaniechaniu projektu zgłoszonego do programu Kolej+. Podobnie jak w przypadku innych projektów, także tutaj zbyt wygórowane okazały się koszty, jakie musiałyby zostać przeznaczone na wkład własny. To kolejny projekt z Kolei+, który nie będzie realizowany.
Mimo długotrwałych chęci i walki, a także rozpisania przetargu na przygotowanie studium planistyczno-prognostycznego, nie uda się zrealizować powrotu pociągów do Koronowa. Władze gminy postanowiły zaniechać starania o realizację inwestycji w ramach rządowego programu Kolej+. W planach było utworzenie korytarza komunikacyjnego łączącego Bydgoszcz z Chojnicami, przez Koronowo, Więcbork i Sępólno Krajeńskie lub też budowa odcinka do Koronowa, a w dalszym przebiegu wykorzystanie już istniejącej linii 241 do Tucholi.

Jak pisaliśmy w maju, Koronowo jako jedyny wnioskodawca z województwa kujawsko-pomorskiego ogłosił przetarg na studium rewitalizacji wymagane zasadami programu Kolej+. Jednakże już w lipcu było wiadomo, że kwota 20 tys złotych, jaką zarezerwował samorząd, jest o wiele za mała i nie wystarczy by wybrać wykonawcę studium. W uzasadnieniu unieważnienia przetargu na studium możemy przeczytać, że z powodu wyceny ofert, które znacząco przekraczają możliwości gminy, Koronowo zdecydowało się na unieważnienie postępowania. To zamyka możliwość przywrócenia połączeń kolejowych w najbliższym czasie.

– Informuję, że w dniu 06.09.2021 r. z powodu braku pełnego finansowania dla zadania sporządzenia wstępnego studium planistyczno - prognostycznego w ramach programu Kolej+ Gmina Koronowo była zmuszona unieważnić przetarg. Gmina nie posiada środków na realizację takiego zadania w pojedynkę dlatego zaangażowała się w to rozległe przedsięwzięcie wraz z innymi samorządami. Na dzień dzisiejszy nie widzimy możliwości realizacji tego zadania w pojedynkę oraz alternatywnego finansowania dla tego przedsięwzięcia – informuje nas Beata Kolasińska z Urzędu Gminy w Koronowie.

Urzędniczka dodaje też, że władze gminy widzą problem z komunikacją publiczną szczególnie na terenach wiejskich, co wiąże się z niedostateczną ilością połączeń. Kolasińska dodaje też, że gmina uruchomiła jedną linie autobusową w ramach programu PKS+. Linia kursuje na trasie Wiskitno - Wierzchucin Królewski - Byszewo - Salno - Więzowno-Bieskowo - Koronowo ( teren Koronowa ). W takcie 6 par w dobie. Samorząd dopłaca do każdego wozokilometra złotówkę.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe linie kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony