Partnerzy serwisu:
Pasażer

Youtuberzy stawiają Szlaban na Ryzyko (wideo)

Dalej Wstecz
Data publikacji:
31-10-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

„Jeden przejazd za daleko” – film o takim tytule ukazał się właśnie w internecie. Powstał on we współpracy PKP PLK i znanego youtubera – Cyber Mariana. Produkcja ma przypominać, że ryzyko, brawura, rutyna czy pośpiech to źli doradcy, a łamanie przepisów, omijanie rogatek, ignorowanie sygnalizacji lub znaku STOP, to stąpanie po cienkim lodzie.

W Polsce jest ponad 12 tys. przejazdów kolejowo-drogowych. I choć od 2005 roku liczba wypadków na nich zmniejszyła się o jedną trzecią, to nadal na styku drogi kolejowej i asfaltowej dochodzi do wypadków. Fakty są niestety takie, że do 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi z winy kierowców. To zwykle skutek łamania przepisów, ignorowania znaków drogowych i sygnalizacji przejazdowej, a nawet omijania rogatek.

Życie to nie film akcji

Dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe nieprzerwanie od 2005 roku prowadzą kampanię Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, której celem jest ograniczenie wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, m.in. poprzez edukację i budowanie kultury bezpieczeństwa. W tym roku PLK nawiązała współpracę z twórcami publikującymi swoje filmy na najpopularniejszej platformie do prezentacji materiałów wideo – You Tube.

30 października premierę miała produkcja zatytułowana: „Jeden przejazd za daleko” autorstwa Cyber Mariana. Film opowiada historię młodego człowieka, który za nic ma wszelkie ograniczenia i zakazy na drodze, a z każdej ekstremalnej sytuacji wychodzi bez szwanku. Niestety życie to nie film akcji, a rozpędzona lokomotywa nie jest plastikową zabawką.

– Realizacja takiej kampanii to marzenie twórcy, który chce produkować swoje filmy z rozmachem, a przy tym przekazać swoim widzom ważne przesłanie. Gdy rozpoczęliśmy rozmowy dotyczące nakręcenia tego materiału, przekonywałem PLK, że musimy to zrobić! Oczami wyobraźni już widziałem poszczególne ujęcia oraz scenę finałową – opowiada Cyber Marian, jeden z najpopularniejszych polskich twórców na You Tube, którego kanał obserwuje ponad 600 tys. osób, a wyświetlenia wszystkich filmów przekraczają 128 mln.

Kaskaderzy, drony i… łzy


Zaczęto przygotowania do produkcji: zarezerwowano odpowiednie kamery, drony i kaskaderów. Przygotowano plan zdjęciowy i sprowadzono ciężki sprzęt, m.in. ważącą około 70 ton lokomotywę Fablok. I choć doświadczeni filmowcy widzieli już podczas pracy nie jedno, to chyba żaden nie spodziewał się, jak bardzo ta produkcja nimi wstrząśnie.

– Wiadomo, że podczas kręcenia scen akcji i pościgów była adrenalina i radość z filmowanych ujęć, ale gdy rozpoczęły się zdjęcia do sceny finałowej i na plan wjechały na sygnale dwa zastępy Straży Pożarnej, karetka reanimacyjna, Straż Ochrony Kolei oraz Policja i zaczęła się na żywo akcja ratunkowa, wszyscy nagle zaniemówiliśmy. Moi operatorzy wszystko rejestrowali… Choć każdy wiedział, że to „tylko” film…, popłynęły nam łzy. Nikt z nas – a było nas siedmiu chłopów w ekipie – nie ukrywał przerażenia po tym, co właśnie się stało… – wspomina Cyber Marian.

Zrealizowany z rozmachem film, który wstrząsnął wszystkimi obecnymi na planie, można obejrzeć na kanale Cyber Mariana. Zdjęcia, które powstały w trakcie realizacji produkcji są dostępne na kontach PKP Polskich Linii Kolejowych na Facebooku oraz Instagramie.

Jedna z największych kampanii w Europie

Współpraca z youtuberami, której założeniem jest dotarcie z przekazem kampanii do młodzieży i dorosłych, to nie jedyne działania zarządcy infrastruktury w ramach „Bezpiecznego przejazdu…”. Wśród stałych, całorocznych działań, prowadzonych przez PLK organizowane są: symulacje wypadków, konkursy, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie oraz kampania informacyjna w mediach, na plakatach i ulotkach. Przygotowywane są materiały dla instruktorów nauki jazdy, by skuteczniej mogli edukować przyszłych kierowców.

Kampania Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” jest jedną z największych w Europie. W 2015 roku w Brukseli PKP Polskie Linie Kolejowe zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD). Jest to największa platforma obywatelska w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzona przez Komisję Europejską.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Biznes

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Jakub Madrjas 18 lipca 2023

Drugi peron w Ożarowie będzie otwarty jeszcze latem

Infrastruktura

PLK zwiększają liczbę stojaków rowerowych przy przystankach

Pasażer

PLK przygotowują remont zabytkowej nastawni na stacji Bytom

Infrastruktura

Remonty wiaduktów w Jabłonowie wstrzymały pociągi do Brodnicy

Infrastruktura

Zobacz również:

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Biznes

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Jakub Madrjas 18 lipca 2023

Drugi peron w Ożarowie będzie otwarty jeszcze latem

Infrastruktura

PLK zwiększają liczbę stojaków rowerowych przy przystankach

Pasażer

PLK przygotowują remont zabytkowej nastawni na stacji Bytom

Infrastruktura

Remonty wiaduktów w Jabłonowie wstrzymały pociągi do Brodnicy

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5