Partnerzy serwisu:
Zintegrowany transport

Warsztaty kreatywne PKP na kolejnych czterech dworcach

Dalej Wstecz
Data publikacji:
19-05-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

ZINTEGROWANY TRANSPORT
Warsztaty kreatywne PKP na kolejnych czterech dworcach
Fot. PKP SA
W tym tygodniu odbyły się warsztaty kreatywne dotyczące planowanych przez PKP SA inwestycji na dworcach Wałbrzych Główny, Boguszów Gorce Zachód, Włocławek i Bolesławiec.

Duże zainteresowanie we Włocławku

Około 50 osób uczestniczyło w warsztatach kreatywnych dot. inwestycji we Włocławku. Wśród zainteresowanych przyszłością dworca znaleźli się m.in. posłowie, przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i Seniorzy. Każdy z obecnych miał szansę przedstawić i przedyskutować wraz z innymi uczestnikami swoje oczekiwania dotyczące planowanej inwestycji.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z zakresem planowanego przez PKP S.A. przedsięwzięcia. Następnie wzięli udział w badaniu preferencji i wstępnej dyskusji z przedstawicielami kolejowej spółki. Podczas warsztatów uczestnicy zostali podzieleni na grupy, w których dyskutowali o najważniejszych funkcjonalnościach i przestrzennym zagospodarowaniu dworca.

Udział w warsztatach przedstawicieli różnych środowisk zaangażowanych w życie miasta stworzył szansę na wymianę pomysłów i konstruktywnej dyskusji o najbardziej potrzebnych funkcjonalnościach dworca. Efekty prac przedstawione przez każdą grupę warsztatową stanowiły podstawę do dalszych rozmów dotyczących przyszłości obiektu i otaczającej go przestrzeni. Uczestnicy spotkania w dużej mierze byli zgodni co do głównych postulatów.

- O ile wszyscy byli zgodni, że podstawowe funkcjonalności, takie jak kasy i przechowalnia bagażu są niezbędne, podobnie jak potrzeba zapewnienia porządku i bezpieczeństwa, o tyle dodatkowe funkcje, takie jak na przykład centrum coworkingowe czy siedziba szkoły językowej były przedmiotem ożywionej dyskusji – powiedział Artur Fojud, Dyrektor Projektu w PKP S.A. moderujący spotkanie - Przedstawiliśmy różne przykłady dworców po modernizacji, od klasycznego unowocześniania i likwidacji barier, aż po nowoczesny obiekt typu IDS, czyli Innowacyjny Dworzec Systemowy.

Jak podkreślili przedstawiciele PKP S.A., wszystkie warianty zagospodarowania dworca są możliwe, a dużo zależy od racjonalnych potrzeb miejscowej społeczności, które udało się częściowo zdefiniować na spotkaniu.

Wczorajsze warsztaty nie kończą procesu konsultowania z mieszkańcami planowanej inwestycji. PKP S.A. planuje, że niebawem uczestnicy spotkania będą mogli uzyskać dostęp do specjalnej grupy na portalu społecznościowym, gdzie uzyskają bieżące informacje o postępach w projekcie, będą mogli zadawać pytania oraz przesyłać swoje spostrzeżenia i uwagi.

- Cieszy nas, że nawet osoby początkowo nieprzekonane do proponowanej formy spotkania, wychodziły z niego pozytywnie nastawione do dalszej współpracy na rzecz projektu – dodaje Artur Fojud.

Bolesławiec: Wspólna informacja z PKS?

Przedwczoraj odbyły się warsztaty kreatywne dotyczące planowanej modernizacji dworca w Bolesławcu. W spotkaniu zorganizowanym przez PKP S.A. we współpracy z Urzędem Miasta Bolesławiec wzięli udział m.in. podróżni, mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, miejscowego biznesu i osoby niepełnosprawne. Każdy z obecnych miał szansę przedstawienia swoich oczekiwań względem przyszłej inwestycji.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z zakresem planowanego przez PKP S.A. przedsięwzięcia, jak i węzła przesiadkowego, które chce wybudować Miasto w ramach programu Interreg Europe. Następnie wzięli udział z badaniu preferencji oraz dyskusji. Podczas warsztatów uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze grupy, w których rozmawiali o najważniejszych z ich punktu widzenia funkcjonalnościach na dworcu. Zwracano uwagę na zapewnienie pełnej dostępności dla wszystkich pasażerów, w tym osób starszych, podróżujących z małymi dziećmi i osób niepełnosprawnych. Zauważono potrzebę stworzenia miejsc postojowych typu kiss&ride oraz zadaszonych i monitorowanych parkingów dla rowerów.

Jednym z rozwiązań postulowanych podczas wczorajszego spotkania było połączenie możliwości pasażerskiej informacji kolejowej z informacją i obsługą przewoźników autobusowych. Zaproponowano także, aby w budynku dworca pojawiła się mała gastronomia.

- Udział w warsztatach lokalnej społeczności, w tym także osób niepełnosprawnych i starszych oraz przedstawicieli samorządu i przedsiębiorców stworzył szansę na wymianę bardzo różnych pomysłów i dyskusję o najbardziej potrzebnych funkcjonalnościach dworca. – powiedział Paweł Wróblewski, moderator warsztatów z PKP S.A. - To przyszli pasażerowie i społeczność lokalna najlepiej znają potrzeby dotyczące przyszłego obiektu - dodaje. Na zakończenie warsztatów każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy, co pozwoliło zestawić i ocenić poszczególne pomysły.

Wałbrzych Główny i Boguszów Gorce Zachód

Wczoraj odbyły się warsztaty kreatywne dotyczące planowanych inwestycji na dworcach Wałbrzych Główny i Boguszów Gorce Zachód. W spotkaniach zorganizowanych przez PKP S.A. wzięli udział m.in. podróżni, mieszkańcy, przedstawiciele samorządu i organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i społecznicy. Każdy z obecnych miał szansę przedstawienia swoich oczekiwań względem przyszłych inwestycji.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z zakresem planowanego przez PKP S.A. przedsięwzięcia. Następnie wzięli udział w badaniu preferencji oraz dyskusji. Podczas warsztatów zostali podzieleni na mniejsze grupy, w których rozmawiali o najważniejszych z ich punktu widzenia funkcjonalnościach na obu dworcach.

Podczas warsztatów w Wałbrzychu zwracano uwagę na konieczność zapewnienia pełnej dostępności dworca dla wszystkich grup podróżnych. Uczestnicy wczorajszego spotkania wskazali również na potrzebę utworzenia miejsc postojowych typu kiss&ride i zapewnienia sprawnych połączeń przesiadkowych w obszarze dworca. Dużo miejsca poświęcono także dyskusji na temat przyszłej organizacji systemu informacji dla podróżnych. Były także postulaty utworzenia informacji turystycznej. Ciekawym pomysłem zgłoszonym podczas spotkania było zapewnienie nieodpłatnych punktów wody pitnej w obszarze dworca oraz niewielkich wybiegów dla małych zwierząt domowych przewożonych przez pasażerów.

- Po raz kolejny warsztaty kreatywne pokazały, że dyskusja w możliwie najwcześniejszej fazie planowania przedsięwzięć jest potrzebna, a dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności można przewidzieć rozwiązania poprawiające atrakcyjność i użyteczność dworca kolejowego – powiedział Artur Fojud z PKP S.A., moderujący warsztaty w Wałbrzychu.

Równie owocne spotkanie odbyło się wczoraj w Boguszowie Gorcach. Uczestnicy warsztatów, podobnie jak mieszkańcy Wałbrzycha, wskazali na konieczność dostosowania dworca Boguszów Gorce Zachód do potrzeb wszystkich grup podróżnych. Jako główny problem w tym zakresie wskazano jedyną oficjalną drogę dojścia i dojazdu do dworca. Zaproponowano jednocześnie budowę kładki lub przejścia przez tory po zachodniej stronie peronów. Podczas warsztatów również pojawiły się pomysły utworzenia miejsc postojowych typu kiss&ride oraz punktu turystycznego dla osób korzystających z lokalnych szlaków. Zaproponowano także utworzenie miejsc noclegowych w budynku dworcowym. Wśród postulowanych rozwiązań pojawiło się wprowadzenie pasażerskiej informacji kolejowej online oraz stworzenie ekspozycji materiałów związanych z historią najbliższej okolicy.

- Przyszli pasażerowie i lokalna społeczność są w stanie najlepiej zdefiniować potrzeby i oczekiwania względem danego dworca kolejowego i jego otoczenia. Dlatego tak ważny jest udział wszystkich zainteresowanych stron w warsztatach kreatywnych – mówi Paweł Wróblewski z PKP S.A., moderujący wczorajsze spotkanie w Boguszowie Gorcach. Na zakończenie obu warsztatów każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy, co pozwoliło zestawić i ocenić poszczególne pomysły. Wczorajsze spotkania rozpoczynają proces konsultacji. Uczestnicy warsztatów otrzymają wkrótce dostęp do specjalnej grupy na portalu społecznościowym, gdzie uzyskają bieżące informacje o postępach w projekcie, będą mogli zadawać pytania oraz przesyłać swoje spostrzeżenia i uwagi.

Kolejne warsztaty kreatywne o dworcach Kraków Swoszowice i Malczyce

Na początku przyszłego tygodnia odbędą się warsztaty kreatywne dotyczące inwestycji na dworcach Kraków Swoszowice i Malczyce. Na spotkania zapraszani są wszyscy zainteresowani przyszłością dworców: pasażerowie, lokalne społeczności, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy oraz społecznicy.

Warsztaty kreatywne to pierwszy etap konsultacji społecznych, realizowany jeszcze przed przystąpieniem do prac projektowych. Podczas spotkań określone zostają jedynie ramy funkcjonalno-użytkowe inwestycji, a warsztaty prowadzone są w taki sposób, aby uczestnicy mogli swobodnie przedstawić swoje oczekiwania i uwagi.

Najbliższe warsztaty:
• dworzec Kraków Swoszowice: 22 maja o godz. 17:00, Szkoła Podstawowa nr 97, ul. Doktora Judyma 10
• dworzec Malczyce: 23 maja o godz. 17:00; Urząd Gminy, ul. Traugutta 15

Spotkania mają charakter otwarty i będą prowadzone w formie warsztatów kreatywnych wzorowanych na warsztatach urbanistycznych i facylitacyjnych. Chęć udziału należy zgłaszać na adres warsztaty@pkp.pl, w temacie wpisując: warsztaty i nazwę dworca. W treści maila należy podać imię i nazwisko oraz aktualny adres mailowy (konieczny do dalszej komunikacji). Z przyczyn organizacyjnych liczba miejsc jest ograniczona. O możliwości uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszeń - informuje PKP.



Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Pasażer

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Kasper Fiszer 17 lipca 2023

Grupa PKP zaprezentowała wyniki finansowe za 2022 rok

Biznes

Grupa PKP rozwija współpracę transatlantycką

Biznes

Grupa PKP rozwija współpracę transatlantycką

inf. prasowa PKP SA 14 czerwca 2023

Grupa PKP zapowiada kolejne inwestycje

Biznes

Grupa PKP zapowiada kolejne inwestycje

Redakcja 09 czerwca 2023

Niebawem remonty kolejnych dworców w województwie łódzkim

Infrastruktura

Zobacz również:

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Pasażer

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Kasper Fiszer 17 lipca 2023

Grupa PKP zaprezentowała wyniki finansowe za 2022 rok

Biznes

Grupa PKP rozwija współpracę transatlantycką

Biznes

Grupa PKP rozwija współpracę transatlantycką

inf. prasowa PKP SA 14 czerwca 2023

Grupa PKP zapowiada kolejne inwestycje

Biznes

Grupa PKP zapowiada kolejne inwestycje

Redakcja 09 czerwca 2023

Niebawem remonty kolejnych dworców w województwie łódzkim

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5