Partnerzy serwisu:
Biznes

Rosja stawia na tranzyt między Azją a Europą

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

egoe
EIB
Kolster
SKODA
PCC Intermodal

Data publikacji:
24-06-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
wu, Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Rosja stawia na tranzyt między Azją a Europą
W zeszłym tygodniu odbyło się w Rosji IX forum „Strategiczne Partnerstwo 1520”, skupiające państwa i spółki obszaru „szerokiego toru”. Wśród najważniejszych tematów znalazły się usprawnienie tranzytu towarów między Azją a Europą, budowa kolei dużych prędkości w Rosji, modernizacja Kolei Transsyberyjskiej i Bajkalsko-Amurskiej. W tle cały czas powracał temat Ukrainy, która w tym roku nie brała udziału w kongresie.

Jednym z głównych tematów poruszanych na szczycie był ruch towarowy. Rosja przywiązuje dużą wagę do zapewnienia sprawnego przepływu towarów z Azji do Europy. – Korytarz Europa – Rosja – Kazachstan – Zachodnie Chiny jest najbardziej perspektywicznym korytarzem dla ruchu cargo. Chcemy go rozwijać – mówi Aleksiej Cydenow, wiceminister transportu. Przypomniał, że w 2008 r. podpisano z Chinami protokół o rozwoju ruchu towarowego. – Zakładaliśmy transport 1 mln kontenerów rocznie i ten plan jest wdrażany – mówił Cydenow. Stałe pociągi „kontenerowe” funkcjonują na trasach Duisburg – Chongqinq i Łódź – Chengdu.

W maju Koleje Rosyjskie (RŻD) podpisały z Chinami porozumienie o strategicznej współpracy. Zgodnie z tym dokumentem zwiększona ma być przepustowość przejść granicznych i linii kolejowych pomiędzy państwami. Ponadto, w ramach unii celnej, Rosja, Białoruś i Kazachstan założyli spółkę do wspólnej obsługi ruchu towarowego i logistyki. – Logistyka transportu jest jedną z tych dziedzin, na której powinniśmy się skupić. RŻD powinno być nie tylko zarządcą infrastruktury oraz przewoźnikiem, ale także operatorem logistycznym. Pod względem logistyki transportu mamy jeszcze wiele do zrobienia, a rynek jest wielki – mówi Władimir Jakunin, szef RŻD. Powstanie spółki musi być jeszcze przypieczętowane decyzją rządu, gdyż wiąże się ze zbyciem części aktywów.

Rolę połączeń tranzytowych podkreślali też dyskutanci z innych państw. – Wraz z rozwojem będzie rosło zapotrzebowanie na surowce naturalne. To istotna część europejskiej ekonomii – wskazywał Daisuke Kotegawa z Japonii. Chiny z kolei ogłosiły koncepcję nowego szlaku jedwabnego (lądowego i morskiego), który pomógłby połączyć gospodarki Południowo-Wschodniej Azji z Europą. Według wstępnych koncepcji ten korytarz miałby jednak Rosję omijać. – Jesteśmy otwarci na udział dodatkowych stron w projekcie, jak i przemyślenia Rosji – podkreślał Li Xin z szanghajskiego Instytutu Spraw Zagranicznych.

Przy okazji konferencji RŻD pochwaliło się tez wynikami przewozu towarów w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku. W okresie styczeń – maj 2014 r. przewieziono 498,9 mln ton produktów (średnia dzienna – 3304 ton). W tym okresie eksport za pomocą kolei wzrósł – w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej – o 7,4% i osiągnął poziom 181,3 mln t. Z tego 41% kierowane było do punktów granicznych (wzrost o 2%), a 59% do portów przeładunkowych (wzrost o 11,5%).

Najpopularniejsze produkty eksportowe to węgiel (35% z całości w okresie styczeń – maj 2014 r.), ropa naftowa i pochodne (29%), nawozy (8%), ruda (6%), metale kolorowe – nieżelazne (7%) i drewno (6%).

Partnerzy działu

egoe
EIB
Kolster
SKODA
PCC Intermodal

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5