NUMER 03/2018
NUMER 03/2018
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Taki był rok 2017
szukaj
Śledź nas:

Regionalnym przez media: Samorządowe pomysły na kolejowe dworce

| jar, Rynek Kolejowy 20.12.2017 31

Regionalnym przez media: Samorządowe pomysły na kolejowe dworce
Dworzec w Augustowiefot. jar
Postępującym od lat procesem jest przejmowanie dworców kolejowych przez jednostki samorządu terytorialnego. Nowi właściciele obiektów mają różne pomysły na ich zagospodarowanie. Okazją są środki na rewitalizację miast. Najczęściej w planach jest ich wykorzystywanie na cele kulturalne i związane z transportem publicznym. Pojawiają się jednak przypadki wykorzystywania ich w mniej typowy sposób, a nawet zbycia budynków.
Augustów: Muzeum i świetlica dla dzieci

W "Gazecie Współczesnej" można przeczytać o komunalizacji zabytkowego dworca w Augustowie. Samorząd lokalny odkupił obiekt za 170 tys. zł od prywatnej osoby. Nieużytkowany przez lata historyczny budynek na ponownie służyć lokalnej społeczności. Przedstawiciele miasta zapowiadają udostępnienie poczekalni podróżnym. Ponadto w budynku swoje pomieszczenia będzie miało tutejsze muzeum. Niewykluczone, że znajdzie się tam również świetlica dla dzieci. Ponadto samorząd zapowiada poprawę stanu otoczenia. Bolączką jest brak oświetlenia.

Na planowane prace władze miasta będą chciały pozyskać dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych.

Więcej

Nowe Skalmierzyce: Mini obserwatorium i biblioteka

Przed niespełna dwoma laty zabytkowy, charakterystyczny dworzec w Nowych Skalmierzycach został nieodpłatnie przejęty przez samorząd lokalny. Jego władze dążą do rewitalizacji ogromnego budynku. Jak poinformował serwis lokalny "kalisz.naszemiasto.pl", w odnowionym dworcu swoje siedziby mają znaleźć biblioteka, mini obserwatorium oraz niewielka poczekalnia dla podróżnych. Jednak do zrealizowania inwestycji niezbędne będzie pozyskanie środków zewnętrznych.


Dotychczas na zlecenie Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce wykonano niewielkie prace zabezpieczające budynek przez pogorszeniem jego stanu. W tym celu naprawiono przeciekający dach.

Rejowiec Fabryczny: Zakład produkcyjny?

Szansę na "nowe życie" ma również dworzec stacji Rejowiec. Zaniedbany budynek, w którym nadal znajduje się kasa biletowa i poczekalnia, ma zostać przystosowany do nowej funkcji. Jak informował przed rokiem "Dziennik Wschodni", budynek należący do samorządu lokalnego został sprzedany prywatnemu przedsiębiorcy z branży dziewiarskiej. Obok pełnienia nowej funkcji, część dworca nadal będzie udostępniana podróżnym. Władze Rejowca Fabrycznego zadeklarowały zaś chęć uporządkowania otoczenia dworca – urządzenia parkingu i pobliskiej zieleni oraz doposażenia w obiekty małej architektury.

W planach samorządu lokalnego jest przejęcie budynków pokolejowych – wieży ciśnień i dawnego budynku administracyjnego. W pierwszym z wymienionych rozważane jest zaadaptowanie go na obiekt kultury.


Szczecinek: Po naukę...

W lokalnym portalu "szczecinek.com" można przeczytać o wstępnej koncepcji zagospodarowania dawnego dworca PKP. Propozycja zakłada zlokalizowanie tam punktu informacji turystycznej oraz baru. Ponadto w dworcowych pomieszczeniach będą odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży. Znajdzie się tam również sala wystawowa.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez serwis, dostosowanie dworca do nowych funkcji będzie drogą inwestycją. Dlatego miasto będzie występować o środki zewnętrzne dostępne na rewitalizację.


Wisła: Restauracja z browarem

Portal "ViFi" poinformował o podpisaniu umowy na wykonanie modernizacji dworca Wisła Uzdrowisko. Za niespełna 5 mln zł niszczejący budynek ma odzyskać swój blask. Prace potrwają do sierpnia przyszłego roku.


Z wcześniej publikowanych informacji wynikało, że w odnowionym budynku jego część będzie przeznaczona dla podróżnych, w tym dla osób niepełnosprawnych. Znajdzie się tam poczekalnia, kasa biletowa, przechowalnia bagażu i toaleta. W planach było również ulokowanie restauracji z browarem miejskim. W budynku część pomieszczeń zostanie udostępniona organizacjom pozarządowym.

Zamość: Aktywizacja bezrobotnych

Jak poinformował miejski portal informacyjny, miasto pozyskało ponad 6 milionów złotych ze środków zewnętrznych na realizację projektu na rzecz wspierania osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano adaptację dworca kolejowego stacji Zamość do nowego celu. Po wykonaniu niezbędnych prac będzie stanowił Centrum Integracji Społecznej w Zamościu. W obiekcie będzie odbywała się m.in. aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych.

Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Infrastruktura
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 03/2018
NUMER 03/2018
To był udany rok dla naszego wydawnictwa. W połowie roku do rodziny naszych portali internetowych składającej się dotąd z Rynku Kolejowego, Rynku Infrastruktury i Transportu Publicznego dołączył Rynek Lotniczy. O najważniejszych wydarzeniach mijającego w świetle całego rynku kolejowego roku piszemy w najnowszym Raporcie. Polecamy także m. in. rozmowę z nowym Prezesem Pesy oraz długi wywiad z szefem Przewozów Regionalnych.

 

współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS