Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Wielki projekt kolejowy Słowenii zagrożony. Premier podaje się do dymisji

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
15-03-2018
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
własne/Reuters, Railway Gazette

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Wielki projekt kolejowy Słowenii zagrożony. Premier podaje się do dymisji
Fot. Urad vlade za komuniciranje
Premier Słowenii Miro Cerar podał się do dymisji po tym, jak Sąd Najwyższy nakazał powtórzenie referendum w sprawie budowy nowej linii kolejowej do portu Koper – najważniejszego projektu jego rządu.

Przyczyną rezygnacji jest kolej, a konkretnie projekt budowy drugiego toru do adriatyckiego portu i miasta Koper od stacji Divaca. Linia o długości 44,3 km jest obecnie jednotorowa i zelektryfikowana, ale oprócz przewozów pasażerskich prowadzony jest nią intensywny ruch towarowy, w dużym stopniu z Węgier. Nowa nitka, mająca istotnie zwiększyć przepustowość, prowadziłaby krótszą trasą, o długości 27,1 kilometra.

Rząd nie grał czysto w referendum 

Linia Koper – Divaca to największy projekt inwestycyjny rządu, wart około miliarda euro. We wrześniu ogłoszono referendum w sprawie realizacji inwestycji, w którym zagłosowało 20,5 proc. uprawnionych. Za realizacją było 53,5 proc. głosujących. Wynik referendum zaskarżyli do sądu najwyższego społeczni aktywiści, od lat krytykujący inwestycję jako zbyt drogą. Ich zdaniem rząd przed referendum nie był bezstronny, informując o projekcie, a namawiał do poparcia, wydając na to prawie 100 tysięcy euro publicznych pieniędzy.

Wczoraj (14 marca) Sąd Najwyższy z tego właśnie powodu unieważnił referendum i nakazał jego powtórzenie. Ta decyzja spowodowała, że premier Cerar podał się do dymisji, choć będzie pełnił obowiązki premiera do czasu powołania nowego rządu. Możliwe jest wcześniejsze ogłoszenie zaplanowanych na czerwiec wyborów. Na konferencji prasowej Cerar oskarżał swoich koalicjantów o sabotowanie projektu, ale zdaniem agencji Reuters, dymisja miała również związek z nasilającymi się protestami pracowników budżetówki, chcących podwyżek.

Element Korytarza Bursztynowego do Polski

Pierwotne plany budowy nowego toru, a właściwie nowej linii kolejowej mówiły o koszcie nawet 1,4 miliarda euro, ale w 2016 roku rząd nakazał poszukać oszczędności w projekcie. Po rewizji szacowane koszty spadły do 1 miliarda euro. Projekt zakłada maksymalną prędkość 100 km/h, elektryfikację z napięciem 3 kV. Nową linią mają jechać pociągi pod górę, w głąb lądu – obecna linia służyłaby pociągom zmierzającym w dół do portu. Przepustowość wzrosłaby dzięki takiemu rozwiązaniu do 220 pociągów dziennie, a czas przejazdu pociągów towarowych skróciłby się z 45 do 21 minut.

Nowa linia wymagałaby budowy dwóch ponadkilometrowych wiaduktów oraz ośmiu tuneli. Zakładane jest pozostawienie miejsca na drugi tor wzdłuż nowej nitki. Słowenia uzyskała dofinansowanie unijne na prace przygotowawcze do projektu w wysokości 44,3 mln euro. Udział finansowy w realizacji inwestycji w kwocie aż 200 milionów euro zapowiedziały Węgry, dla których słoweński port Koper jest jednym z najważniejszych kanałów eksportowych.
 
Rys. openrailwaymap.org
Linia Divaca – Koper ma być ostatnim odcinkiem proponowanego tzw. Bursztynowego Korytarza Kolejowego (korytarz nr 11). Dopiero w 2016 roku udało się zelektryfikować brakujący odcinek sieci kolejowej Słowenii prowadzący w kierunku Węgier.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5