Partnerzy serwisu:
Biznes

PKP IC wciąż bez pieniędzy za opóźnienie dostaw Pendolino. Alstom idzie do kolejnego sądu

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
25-01-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
PKP IC wciąż bez pieniędzy za opóźnienie dostaw Pendolino. Alstom idzie do kolejnego sądu
Fot. Marcel Štancl, SM42.pl
PKP Intercity wciąż nie dysponuje pieniędzmi z tytułu kar za opóźnienia w dostawach Pendolino. Według wyroku Sądu Arbitrażowego, powinny one wpłynąć do przewoźnika z gwarancji bankowych, jednak ich uruchomienie zostało zablokowane przez francuski koncern.

Przypomnijmy: w poniedziałek 12 grudnia PKP Intercity poinformowało o korzystnym wyniku arbitrażu, który dotyczył opóźnienia w dostawie składów Pendolino w grudniu 2014 roku. Producent miał dostarczyć pierwsze 8 składów wraz z dopuszczeniem do eksploatacji 6 maja i to od tego dnia PKP Intercity naliczało kary umowne. Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej zdecydował, że dostawca powinien zapłacić kary (więcej na temat przyczyn opóźnienia piszemy tutaj). Następnie kancelaria DZP, która reprezentowała w tym sporze przewoźnika potwierdziła, że zasądzona na rzecz przewoźnika kwota, którą ma zapłacić Alstom wyniesie 42,3 mln euro wraz z odsetkami.

Jak przyznał w miniony piątek na spotkaniu z dziennikarzami prezes PKP Intercity Marek Chraniuk, przewoźnik nie otrzymał pieniędzy z tytułu kar. Teoretycznie wypłata kar powinna nastąpić automatycznie – na poczet kar założone zostały gwarancje bankowe. Jak relacjonował prezes Chraniuk, ich uruchomienie zablokował francuski koncern, składając wniosek we francuskim sądzie. Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", wczoraj, 24 stycznia sąd w Paryżu nakazał wypłatę zasądzonej kwoty na rzecz PKP Intercity. To jednak nie kończy sprawy. – Producent taboru zwrócił się z wnioskiem do Sądu Apelacyjnego, a ten wyznaczył kolejną rozprawę – poinformowało dziś "RK" biuro prasowe PKP Intercity.

Czy strony sporu godząc się na arbitraż ustaliły, że będą respektować jego wyrok? Prezes Chraniuk nie chce omawiać działań producenta taboru w tym kontekście. Informuje jedynie, że przewoźnik nalicza kolejne odsetki. Alstom sprawy nie komentuje w ogóle – Postępowanie arbitrażowe objęte jest obostrzeniami dotyczącymi poufności. Alstom nie udziela komentarzy w kwestii podejmowanych kroków prawnych – poinformował „RK” rzecznik firmy Marek Gawroński.

W międzyczasie pojawiły się wątpliwości, czy po ewentualnym zakończeniu całego sporu pieniędzy od PKP Intercity nie odbierze Unia Europejska. Przemysław Gorgol, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych w rozmowie z "Rynkiem Kolejowym" nie dał jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wydaje się jednak, że pieniądze w całości powinny trafić do PKP IC, ponieważ ich wartość nie przekroczyła progu 10% wartości całkowitej wydatków kwalifikowalnych projektu. Warto w tym kontekście przeczytać o przykładzie tramwajów Krakowiak.

Tymczasem w styczniu zgodnie z zapowiedzią, jeden z pociągów ED250 Pendolino PKP Intercity pojechał do Niemiec na testy. W ramach kontraktu producent ma obowiązek uzyskać zezwolenie na dopuszczenie do eksploatacji Pendolino na terenie Austrii, Niemiec i Czech. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5