NUMER 07/2017
NUMER 07/2017
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Integracja biletowa
szukaj
Śledź nas:

Pierwsze zamówienie z Niemiec na lokomotywy Eurodual od Stadlera

| Michał Szymajda 11.05.2017 100

Pierwsze zamówienie z Niemiec na lokomotywy Eurodual od Stadlera
Stadler EurodualFot. Stadler
Havelländische Eisenbahn (HVLE) zamówi 10 lokomotyw Eurodual, które produkuje hiszpański oddział Stadlera, do niedawna działający pod swoim własnym szyldem Vossloh.
Lokomotywy, które mają zostać dostarczone do HVLE będą sześcioosiowe. Zamawiający razem z nimi zamówił pełny pakiet utrzymaniowy. Elektrowozy będą wykorzystywane w Niemczech w systemach 15kV i 25kV prądu zmiennego. Zostaną wyposażone w dodatkowy dojazdowy silnik dieslowski.

Silna, wszechstronna lokomotywa

– Kontrakt jest kamieniem milowym dla Stadlera, jako pierwsze zamówienie na pojazdy z tej platformy w kontynentalnej Europie. Technologia najwyższej klasy w nich stosowana przyczyni się do znacznego ograniczenia zużycia energii, przyniesie także znaczne korzyści ekologiczne – powiedział Inigo Parra, prezes zarządu Stadler Rail Valencia, czyli dawnego Vossloha.

– Rynek towarowych przewozów kolejowych zmienia się. Zapotrzebowanie na sześcioosiowe lokomotywy będzie rosnąć w związku z rosnącą długością i wagą składów cargo. Ponadto potrzebujemy też napędu „last mile”, aby realizować całość zleconych przewozów – powiedział Martin Wischner z zarządu HVLE.

Eurodual powalczy z Vectronem i Traxxem?

Lokomotywę Eurodual można zamówić w wariancie dwutrakcyjnym, tak jak zrobiło to HVLE. Możliwa jest jej budowa na różne rozstawy torów, napięcia i w różnych konfiguracjach. Prędkość maksymalna elektrowozu to 160 km/h, możliwe jest także zamówienie jej w wariancie do przewozów pasażerskich. Obecnie pierwszy egzemplarz Euroduala przygotowywany jest do testów fabrycznych.

Można mówić o dużym sukcesie Stadlera na rynku zdominowanym przez Siemensa i Bombardiera. Akwizycja Vossloha służyć miała właśnie przejęciu części „lokomotywowego” tortu, ponieważ Stadler dotąd znany jest głównie z produkcji elektrycznych zespołów trakcyjnych. Eurodual ma konkurować z Vectronem Siemensa i nowym Traxxem od Bombardiera. Obecnie hiszpański oddział Stadlera realizuje dostawy lokomotyw Class 88, bazujących na platformie Eurodual, do brytyjskiego zamawiającego. Piszemy o tym tutaj.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Niemcy (0)
 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Tabor i technika
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Niemcy (0)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 07/2017
NUMER 07/2017
Sporą część lipcowego wydania miesięcznika "Rynek Kolejowy" poświęcamy kwestiom biletowym oraz organizacji transportu. Przedstawiamy problemy we wdrożeniu wspólnego biletu w Polsce i pokazujemy modelowe, szwajcarskie rozwiązania tej kwestii. W dziale "Infrastruktura" piszemy o planowanym powrocie do stolicy stacji Warszawa Główna. Rozmawiamy również z członkiem zarządu Stadler Polska o jubileuszu firmy i przedstawiamy perspektywy wejścia do taboru polskich przewoźników (głównie PKP Intercity) kolejnych elektrycznych zespołów trakcyjnych. W obszernym materiale "Więcej Dartów nie będziemy. Co poszło nie tak?" przedstawiamy historię najbardziej burzliwej dostawy taboru w Polsce. Opisujemy także wątpliwości dotyczące modernizacji magistrali E20 Warszawa - Poznań.

 

współpraca
  Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS