Partnerzy serwisu:
Biznes

Odejście od kryterium ceny sztucznym zabiegiem?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

egoe
EIB
Kolster
SKODA
PCC Intermodal

Data publikacji:
12-08-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ew, Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Odejście od kryterium ceny sztucznym zabiegiem?
Projekt zmian w Prawie zamówień publicznych zakłada odejście od stosowania kryterium najniższej ceny jako jedynego w rozstrzyganiu przetargów. Według Wojciecha Hartunga, Counsela w praktyce Infrastruktury i Energetyki w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka cel sam w sobie jest prawdopodobnie słuszny, jednak należy wyjaśnić kilka wątpliwości związanych z tą zmianą.

– Stosowanie pozacenowych kryteriów może być w części przypadków zasadne i celowe, powinno być jednak wynikiem przemyślanego w sposób kompleksowy przygotowania postępowania, w tym odpowiedniego ukształtowania opisu przedmiotu zamówienia, warunków udziału w postępowaniu, zapisów umowy o zamówienie publiczne oraz właśnie kryteriów oceny ofert – tłumaczy portalowi „RynekInfrastruktury.pl” Hartung.

Ekspert podkreśla, że wszystkie powyższe elementy powinny współgrać. – Samo wymuszenie stosowania kryteriów pozacenowych nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. W wielu przypadkach może się okazać sztucznym zabiegiem mającym na celu tylko i wyłącznie zadośćuczynienie ustawie – ostrzega.

Wojciech Hartung odnosi się również do zmian dotyczących prób zdefiniowana rażąco niskiej ceny. – W tym przypadku również nie tworzy się zachęty dla zamawiających, np. do wprowadzania własnych wzorów lub formuł matematycznych wskazujących na rażąco niską cenę, które przecież mogą się różnić w zależności od sektora i przedmiotu zamówienia – zauważa Counsel.

Przypomina, że ustawodawca ustala arbitralnie jeden wspólny dla wszystkich postępowań i zamawiających próg 30 procent odchylenia od ceny szacunkowej zamówienia lub średniej arytmetycznej złożonych ofert. Ekspert oświadcza, że przy badaniu rażąco niskiej ceny należałoby raczej brać pod uwagę oferty niepodlegające odrzuceniu, a nie wszystkie złożone.

Zgodnie z planowanymi zmianami w prawie, to wykonawca, a nie zamawiający będzie musiał udowodnić, że złożona przez niego oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny. – Co do rzekomego przerzucenia ciężaru dowodu dotyczącego realności ceny na wykonawcę, to przecież obecne przepisy też o tym mówią. Trzeba je tylko uważnie czytać i stosować – mówi ekspert.
 


 

Problematyka procesów inwestycyjnych będzie poruszana podczas II Kongresu Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 5 listopada br. w Krakowie. Więcej informacji wkrótce na stronie TOR Konferencje. Organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatywa dla Infrastruktury.

 

Partnerzy działu

egoe
EIB
Kolster
SKODA
PCC Intermodal

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5