Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Na starym dworcu Kraków Główny powstanie interaktywne muzeum historii Polski... z klocków Lego

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
17-07-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Stary Dworzec Główny w Krakowie w końcu ma nowego najemcę. W budynku ulokowany zostanie HistoryLand – interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków. Na odwiedzających czekać będą tam zbudowane z dziesiątek tysięcy klocków Lego makiety, które pozwolą wyruszyć w podróż przez dzieje. Największa z nich będzie miała około 200 m2, a cały HistoryLand zajmie powierzchnię ponad 2500 m2. Wielkie otwarcie planowane jest na przełom września i października.

Twórcy tego przedsięwzięcia chcą udowodnić, że w niestandardowy i angażujący sposób można poznawać także historię. – HistoryLandu nie będzie się zwiedzać. W HistoryLandzie będzie się odkrywać historię i to wszystkimi zmysłami – zapowiada jego rzecznik prasowy Sandra Żochowska. Wszystko dziać się będzie w budynku starego Dworca Kraków Główny. – Przedstawiona przez twórców HistoryLandu wizja, a także szczegółowy plan budynku zostały przez nasz Urząd zaakceptowane – doceniamy ten pomysł i wyjątkowe połączenie zabytkowego obiektu i historii z nowoczesnymi rozwiązaniami, które zostaną tam zastosowane. Poszczególne pomieszczenia zostaną oczywiście zaadaptowane z poszanowaniem zabytkowego charakteru starego Dworca Kraków Główny. Dzięki temu przedsięwzięciu znów będzie on tętnił życiem, zupełnie jak za czasów swojej świetności – mówi dr inż. arch. Jan Janczykowski, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Obecnie trwają prace architektów, którzy zajmują się szczegółowym rozplanowaniem przestrzeni. Kolejnym krokiem będą prace adaptacyjne i aranżowanie wnętrz, a także instalowanie w nich interaktywnych rozwiązań. Otwarcie planowane jest na przełom września i października tego roku, ale bilety trafią do sprzedaży już wcześniej.

Na odwiedzających HistoryLand czekać będą atrakcje rozlokowane na ponad 2500 m2, z których znaczna część zostanie wypełniona makietami zbudowanymi w całości z klocków Lego oraz elementów modelarskich. – HistoryLand będzie miejscem unikatowym na skalę światową, które powstaje między innymi z myślą o dzieciach – stąd decyzja twórców o tym, by wykorzystać uwielbiany przez nie budulec, czyli klocki. Nie oznacza to jednak, że to centrum wyłącznie dla najmłodszych – podkreśla Sandra Żochowska. – Spora dawka rzetelnej wiedzy zostanie podana w przystępnej i atrakcyjnej oprawie – poszczególne makiety będą bowiem prezentowane z wykorzystaniem licznych interaktywnych rozwiązań. Dzięki temu zarówno dzieci, jak i dorośli odwiedzających HistoryLand będą mogli go współtworzyć – przeżyją przygodę, która oznaczać będzie nie tylko oglądanie makiet, ale też na przykład uruchamianie pewnych elementów czy efektów specjalnych przez samych odwiedzających. Wszystko po to, by spędzać czas ciekawie i – co bardzo ważne – razem. Wspólna podróż przez dzieje angażująca poszczególne zmysły i wywołująca różne emocje będzie niezwykłą zabawą – dodaje.

Na miejscu znajdziemy się na przykład w samym sercu starcia między wojskami Korony i Zakonu Krzyżackiego pod Grunwaldem, sprawdzimy, jak w rzeczywistości przebiegało oblężenie Jasnej Góry, a przy odgłosach strzałów armatnich przekonamy się, jak wyglądało zatonięcie szwedzkiego galeonu Solen w trakcie bitwy morskiej pod Oliwą. Przeniesiemy się też na Westerplatte, gdzie właśnie wybuchła II wojna światowa, do Stoczni Gdańskiej, ale i pod Monte Cassino – HistoryLand będzie bowiem skupiać się na historii Polski, ale pojawią się w nim również makiety obrazujące wybrane wydarzenia rozgrywające się poza granicami naszego kraju, w których Polacy mieli swój udział. Różnorodność będzie dotyczyła nie tylko lokalizacji, ale i okresów historycznych – będziemy bowiem mogli zarówno cofnąć się aż do kultury Prasłowian i zajrzeć do osady w Biskupinie, jak i spojrzeć z innej perspektywy na czasy nam współczesne czy dobrze znane przede wszystkim mieszkańcom Krakowa budynki – w HistoryLandzie znajdą się bowiem również makiety Sukiennic, Katedry Wawelskiej czy Wieży Ratuszowej. Wszystkie prezentowane obiekty będą odwzorowane w skali 1:50 z jednym wyjątkiem. Twórcy centrum postanowili, że Drzwi Gnieźnieńskie zbudują nie tylko w całości z klocków, ale do tego w skali 1:1, by oddać wszystkie detale tego misternie zdobionego unikatowego zabytku

Na otwarcie przygotowanych zostanie 10 makiet, ale nie będzie to zbiór skończony, ponieważ HistoryLand ma być cały czas rozwijany i wzbogacany o nowości. – W planach jest na przykład sala z makietami poświęconymi historii kolei, by uhonorować lokalizację w zabytkowym krakowskim dworcu – dodaje rzecznik prasowy.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5