NUMER 03/2018
NUMER 03/2018
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Taki był rok 2017
szukaj
Śledź nas:

Czeskie dworce kolejowe zmienią właściciela

| Łukasz Pastor 01.06.2016 1

Czeskie dworce kolejowe zmienią właściciela
Fot. Daniel Baránek/Wikimedia Commons
Kontrolę nad prawie wszystkimi dworcami kolejowymi Czech niebawem przejmie zarządca infrastruktury kolejowej – firma Správa Železniční Dopravní Cesty (SŽDC). Do tej pory pieczę nad nimi sprawowały Koleje Czeskie (ČD).
Włączenie czeskich dworców w struktury zarządcy oszacowane zostało na kwotę 3,3 mld koron (ok. 122 mln euro). Gdyby kwota była większa, transfer mógłby zostać uznany za niedozwoloną pomoc publiczną. SŽDC będzie zarządzać obiektami, których jest łącznie około 1500. Nowy właściciel już planuje pierwsze prace naprawcze. Na początek w budżecie SŽDC zostało zaplanowanych około 500 mln koron na drobne naprawy i modernizacje przejętych obiektów.

W ramach umowy pomiędzy ČD i SŽDC, w struktury zarządcy został włączony także obiekt głównej praskiej stacji Nádraží. Kilka większych dworców zostało jednak pominiętych i nadal będą one zarządzane przez ČD. Chodzi m.in. o praski dworzec Masaryka, gdzie nieuregulowana jest kwestia własności gruntu, czy główny dworzec Brna, który niedługo ma zostać zastąpiony innym obiektem, w nowej lokalizacji.

Umowa w sprawie przejęcia przez zarządcę infrastruktury dworców została podpisana 25 maja. Wszystkie obiekty zostaną formalnie przejęte do sierpnia tego roku. Według czeskiego Ministerstwa Transportu, to najskuteczniejsze rozwiązanie, które pomoże w lepszym finansowaniu modernizacji dworców, z których większość wymaga pilnych napraw. Zmiana właściciela dworców – z przewoźnika na zarządcę infrastruktury – ma pomóc także w skuteczniejszym pozyskiwaniu unijnych środków na remonty. Zarządca infrastruktury deklaruje, że w ciągu najbliższych dwóch lat przeprowadzi modernizacje 60 dworców.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej na temat:

Ceske Drahy (0)
SZDC (0)

Więcej z regionu:

Czechy (0)
 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Infrastruktura
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Czechy (0)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 03/2018
NUMER 03/2018
To był udany rok dla naszego wydawnictwa. W połowie roku do rodziny naszych portali internetowych składającej się dotąd z Rynku Kolejowego, Rynku Infrastruktury i Transportu Publicznego dołączył Rynek Lotniczy. O najważniejszych wydarzeniach mijającego w świetle całego rynku kolejowego roku piszemy w najnowszym Raporcie. Polecamy także m. in. rozmowę z nowym Prezesem Pesy oraz długi wywiad z szefem Przewozów Regionalnych.

 

współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS