Partnerzy serwisu:
Pasażer

Bilet elektroniczny PKP IC z ograniczeniami?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
03-08-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Bilet elektroniczny PKP IC z ograniczeniami?
fot. Rafał Jasiński
Jak wynika z informacji przewoźnika, rośnie liczba podróżnych w pociągach PKP IC kupujących bilet przez Internet. Jednak czy w nietypowych sytuacjach może okazać się, że bilet internetowy jest w pewnym sensie niepełnowartościowy? Biuro Prasowe PKP Intercity zaprzecza jakoby różnicowało prawa podróżnych w zależności od kanału dystrybucji biletów.

Zdarzenie

Na jednej ze stacji doszło do następującej sytuacji. Podróżny nabył przez Internet bilet na pociąg TLK o nazwie K z miasta L do miasta W. Jednak był on opóźniony o 80 minut. W tej samej relacji, 60 minut po planowanym odjeździe pociągu K., odjeżdżał pociąg tej samej kategorii o nazwie S. Podróżni oczekujący na pociąg K zaczęli zastanawiać się, czy mogą pojechać pociągiem S. Megafony stacyjne milczały w tej sprawie. Komunikat obsługi pociągu S, który stał na stacji kilkanaście minut, był taki, że osoby z biletami kupionymi w kasie mogą podróżować, natomiast z biletami elektronicznymi już nie. Obsługa pociągu tłumaczyła to w taki sposób, że nie jest w stanie sprawdzić takiego biletu – może to zrobić jedynie obsługa składu, na który bilet został nabyty (w tym przypadku pociąg K).

Taka informacja znalazła w pewnym sensie potwierdzane na bilecie elektronicznym, gdzie wpisane było „bilet ważny jest tylko w pociągu, wagonie i miejscu na nim wskazanym”. Z uwagi na taką informację część podróżnych postanowiła poczekać na opóźniony pociąg K. Natomiast w kasie biletowej udzielano innej informacji – w takiej sytuacji można odbyć podróż na podstawie biletu elektronicznego innym pociągiem, wydawano także bilety dodatkowe ze wskazaniem miejsca.

„Każdy bilet ma tą samą wartość”

Z zaistniałej sytuacji mogłoby wynikać, że bilet zakupiony przez Internet jest mniej elastyczny od nabytego w kasie. Jednak Biuro Prasowe PKP IC w przesłanym do redakcji materiale temu zaprzecza.

– Nie różnicujemy uprawnień podróżnych w zależności od kanału dystrybucji. za pośrednictwem którego pasażer zakupił bilet. Jeśli dojedzie do opóźnienia pociągu wskazanego na bilecie, podróżny bez względu na kanał zakupu (kasa, Internet) może odbyć podróż na podstawie tego biletu innym pociągiem tej samej lub wyższej kategorii, przy porównywalnych warunkach przewozu, bez uiszczania opłat. W przypadku przejazdu na pokładzie pociągu Express InterCity Premium podróżny jest zobowiązany do pobrania w kasie bezpłatnego biletu dodatkowego ze wskazaniem miejsca – poinformował „Rynek Kolejowy” przewoźnik.

Regulamin potwierdza uprawnienia pasażerów z biletem internetowym

Dodatkowo wskazano, iż w przypadku zaistnienia jakichkolwiek przeszkód w podróży, wszystkich klientów spółki, niezależnie od rodzaju posiadanego biletu i kanału, w którym był zakupiony, ma zastosowanie § 19 Regulaminu Przewozu Osób, Rzeczy i Zwierząt PKP Intercity. Ponadto niezależnie od kanału dystrybucji, w jakim nabyto bilet, podróżni mają takie same uprawnienia odnośnie prawa do odszkodowania w wysokości 25-50% ceny biletu w przypadku opóźnienia pociągu i do darmowych napojów na stacji.

Analiza przytoczonego paragrafu potwierdza informacje przesłane Biuro Prasowe PKP IC. Według zawartych tam postanowień, w przypadku zaistnienia przeszkody w przewozie podróżny z biletem jednorazowym ma prawo odbyć przejazd do stacji przeznaczenia w najbliższym dogodnym terminie lub w innym dogodnym czasie. Może tego dokonać innym pociągiem tej samej lub wyższej kategorii, przy porównywalnych warunkach przewozu. Oczywiście przejazd odbywa się bez uiszczania dodatkowych opłat.

Zmianę pociągu trzeba poświadczyć

Z regulaminu wynika jednak, że podróżny zobowiązany jest poinformować przewoźnika o dokonanym wyborze, a dowodem na to jest poświadczenie posiadanego biletu. Ponadto pracownicy przewoźnika powinni wydać bilet dodatkowy. Można je uzyskać w kasie biletowej lub w pociągu. W tym drugim przypadku po wejściu do pociągu podróżny w pociągach TLK i IC powinien udać się niezwłocznie do drużyny konduktorskiej.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5