NUMER 03/2018
NUMER 03/2018
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Taki był rok 2017
szukaj
Śledź nas:

76 stacji objętych informacją wizualną PLK. Będzie ich więcej

| Paweł Rydzyński 10.10.2016 21

76 stacji objętych informacją wizualną PLK. Będzie ich więcej
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
W 2015 r. PKP Polskie Linie Kolejowe wydały 28,2 mln zł na funkcjonowanie systemów dynamicznej informacji pasażerskiej. Zarządca infrastruktury przekazał redakcji „Rynku Kolejowego” szczegółowe dane dotyczące systemów informacji pasażerskiej na stacjach i przystankach kolejowych w Polsce.
– Systemy informacji wizualnej funkcjonują obecnie na 76 stacjach i przystankach na sieci kolejowej zarządzanej przez PKP PLK, natomiast systemy zapowiedzi głosowych są wykorzystywane w 1336 lokalizacjach. Obsługa systemu zapowiedzi głosowych jest w większości realizowana przez pracowników PLK, zatrudnionych na różnych stanowiskach. Taka sytuacja występuje w ponad 1100 lokalizacjach. Na blisko 200 systemy obsługują pracownicy dedykowani, w tym osoby rekrutowane przez firmy zewnętrzne. Na ponad 150 stacjach i przystankach wykorzystywany jest syntezator mowy. Należy jednak zaznaczyć, że nad jego działaniem także czuwa człowiek, który w przypadku zmian w rozkładzie jazdy pociągów jest dodatkowo odpowiedzialny za wygłaszanie odpowiednich komunikatów – informuje Joanna Kubiak z biura prasowego PKP PLK.

Jednolite oznakowanie dworców w toku

Zarządca infrastruktury dysponuje obecnie 6 systemami z możliwością automatycznego przekazywania danych na temat rozkładu jazdy, natomiast do końca bieżącego roku 25 kolejnych systemów będzie automatycznie przekazywać dane na temat planowanego i realizowanego rozkładu. PLK obsługuje w całości systemy zapowiedzi w budynkach dworców, pozostających w zarządzie PKP SA. – Spółki współpracują w obszarze ujednolicenia systemu oznakowania stałego dla podróżnych obecnego na dworcach oraz stacjach i przystankach – zauważa Joanna Kubiak.

350 milionów na nowy SIP

Aktualizowany Krajowy Program Kolejowy zakłada realizację szerokiego projektu związanego z wyposażaniem stacji kolejowych w systemy dynamicznej informacji pasażerskiej. Działanie pn. „Projekt, dostawa i instalacja elementów prezentacji dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu monitoringu wizyjnego wraz z infrastrukturą techniczną na dworcach, stacjach i przystankach kolejowych” zakłada inwestycję PLK w systemy w kwocie 350 mln zł. Zarządca infrastruktury planuje jednocześnie rozwój obecnie wykorzystywanych systemów informacyjnych, poprzez automatyzację przesyłu i wykorzystywania danych.

Joanna Kubiak przypomina również, że PLK rozwija wyszukiwarkę portalpasazera.pl, poprzez którą, dzięki prowadzonemu monitoringowi sieci kolejowej w czasie rzeczywistym i wykorzystaniu nadajników GPS, na bieżąco można śledzić pozycję pociągu na interaktywnej mapie i sprawdzić czy jedzie on zgodnie z planem. – W zakresie ustalania pozycji pociągów i związanej z tym punktualności ich kursowania, zarządca infrastruktury korzysta z danych sygnałów GPS, udostępnianych przez wybranych przewoźników kolejowych, które pozwalają na bieżąco śledzić pozycję i przebieg trasy pociągów. Pozyskiwane informacje są na bieżąco weryfikowane przez pracowników PLK: dyżurnych ruchu oraz dyspozytorów liniowych – zauważa Joanna Kubiak.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Warszawa (0)
 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Pasażer
PARTNER DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Warszawa (0)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 03/2018
NUMER 03/2018
To był udany rok dla naszego wydawnictwa. W połowie roku do rodziny naszych portali internetowych składającej się dotąd z Rynku Kolejowego, Rynku Infrastruktury i Transportu Publicznego dołączył Rynek Lotniczy. O najważniejszych wydarzeniach mijającego w świetle całego rynku kolejowego roku piszemy w najnowszym Raporcie. Polecamy także m. in. rozmowę z nowym Prezesem Pesy oraz długi wywiad z szefem Przewozów Regionalnych.

 

współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS