Partnerzy serwisu:
Pasażer

1 września zmieni się rozkład jazdy. Co czeka pasażerów wraz z jesienną korektą?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
20-08-2019
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
1 września zmieni się rozkład jazdy. Co czeka pasażerów wraz z jesienną korektą?
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl (zdjęcie ilustracyjne)
W niedzielę 1 września zmieni się rozkład jazdy na kolei, przygotowany na czas wakacji. Zdaniem PKP PLK, korekta pozwoli na sprawne przejazdy pociągów oraz kontynuowanie wartych ponad 70 mld zł inwestycji Krajowego Programu Kolejowego.

Wprowadzana 1 września korekta rozkładu będzie obowiązywała do 19 października. Przewoźnicy, wspólnie z zarządcą infrastruktury opracowali ofertę połączeń dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych z uwzględnieniem przepustowości sieci kolejowej.

Koleją przez regiony

Od września na linii z Częstochowy do Zawiercia, podróżni skorzystają z wygodnych peronów w Częstochowie Raków i w Korwinowie. W woj. śląskim sprawniejsze są podróże w Beskid Żywiecki po zakończeniu przebudowy przystanków Radziechowy Wieprz, Cięcina Dolna i Cięcina między Żywcem a Węgierską Górką. W październiku, z komfortowych platform z wiatami i ławkami skorzystają pasażerowie w Dąbrowie Górniczej Wschodniej i Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach. Ułatwi to podróż m.in. do Sosnowca. Wygodniejszy peron będzie na przystanku Łaziska Górne Brada.

W Wielkopolsce na linii Poznań - Szczecin, przebudowany jest peron na stacji Wronki. Wkrótce podobnie będzie w Kiekrzu i na przystanku Poznań Wola. Na trasie Poznań – Wrocław od lipca podróżni korzystają z nowego peronu w Rawiczu.

Na Pomorzu Zachodnim w wakacje oddane zostały po przebudowie perony w Drawsku Pomorskim i Silnowie na linii Szczecinek – Runowo Pomorskie. Na stacji Szczecin Główny, od września podróżni będą wsiadać do pociągów z nowego peronu nr 3. oraz korzystać z zadaszonej części kładki.

Mieszkańcy woj. świętokrzyskiego dzięki modernizacji korzystają z przebudowanych peronów na przystankach Skarżysko Kościelne, Marcinków i Starachowice na trasie ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza.
Na Opolszczyźnie wróciło bezpośrednie połączenie z Opola do Wrocławia przez Jelcz. Podróżni korzystają z nowego peronu na stacji Opole Wschodnie.

Koleją po Warmii i Mazurach

We wrześniu rozpoczną się prace na trasie Gutkowo – Olsztyn. Od 13 września pociągi dalekobieżne TLK Rybak, IC Żuławy, TLK Gryf, TLK Branicki pojadą trasą zmienioną na odcinku Malbork – Olsztyn przez Iławę. Do stacji, Elbląg, Morąg i Pasłęk zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Pociąg TLK Stańczyk będzie kursował w skróconej relacji Szczecin Gł. – Gutkowo – Szczecin Gł. W zamian na odcinku Gutkowo – Olsztyn Gł. – Gutkowo zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Od września za pociągi regionalne na odcinku Olsztyn – Gutkowo oraz Olsztyn – Braniewo także pojadą autobusy.

Kontynuacja prac na linii do Zakopanego

Po wakacyjnej przerwie, kontynuowane będą prace na linii Zakopanego. Na trasie Nowy Targ – Zakopane utrzymany zostanie ruch pociągów regionalnych. Od września na odcinkach Kraków Płaszów – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona oraz Kraków Płaszów – Nowy Targ za pociągi regionalne będą kursować autobusy. Od 2 września pociągi EIC Tatry jako EIC Kościuszko, IC Witkacy, TLK Karpaty, TLK Wit Stwosz pojadą w skróconej relacji z i do Krakowa.

Zmiany w obrębie węzła krakowskiego

Ze względu na przebudowę torów na stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów wystąpi przerwa w ruchu w dni robocze w godz. 9.40 – 14.15 na trasie na trasie Kraków Główny – Podłęże. Niektóre pociągi regionalne pojadą zmienionymi trasami przez Kraków Olszę lub Nową Hutę lub będą zastąpione autobusami. Szczegółowe informacje przekazują przewoźnicy.

Zmienią się godziny odjazdów pociągów kategorii Express InterCity Premium (EIP) i Express InterCity (EIC). Wybrane składy PKP Intercity będą kursowały objazdem przez Nową Hutę, pomijając stację Kraków Płaszów lub Kraków Główny. Pomiędzy tymi stacjami wprowadzono honorowane biletów w komunikacji miejskiej ZTP w Krakowie. Szczegóły na intercity.pl.

Więcej połączeń PKP Intercity z Kielc i Radomia do Warszawy

Od 1 września podróżni z Kielc i Radomia będą mogli ponownie korzystać z pociągów IC Morcinek, TLK Sztygar i IC Bolko w całej relacji Warszawa – Wrocław – Warszawa, które czasowo kursowały w skróconej relacji do Radomia. Dzięki temu znacząco poprawi się oferta połączeń Warszawy z Kielcami, która wzrośnie z 4 do 7 par, a także stolicy z Radomiem, gdzie na trasę ruszy już nie 6, a 9 par pociągów. Oferta nie będzie skierowana raczej dla pasażerów, którzy zechcą pojechać z Warszawy do Wrocławia. „Krajoznawcze” pociągi kursować będą bowiem między miastami w czasie: 8 godzin i 29 minut, 8 godzin i 34 minuty oraz 7 godzin i 49 minut. Warto odnotować, że będą to też pierwsze od wielu miesięcy składy, które połączą bezpośrednio Warszawę z Dęblinem po linii nr 7. Na otwarcie modernizowanego odcinka z Dęblina do Lublina jeszcze jednak poczekamy.

Informacja dla podróżnych

Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz na stronach przewoźników. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach. Informacje o ruchu pociągów można sprawdzić w aplikacjach Portal Pasażera (dawniej Rozkład Kolejowy) i Rozkład-PKP (dawniej Bilkom).

Informatorzy mobilni będą do dyspozycji pasażerów 30 i 31 sierpnia oraz 1 i 2 września na dziesięciu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław), a także 30 i 31 sierpnia oraz 1 września na dworcu w Zakopanem. Pomogą oni pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży. Pasażerowie na kilkunastu większych dworcach mogą także liczyć na wsparcie pracowników InfoDworców.

PKP SA realizuje Program Inwestycji Dworcowych. Zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw zostanie około 200 dworców. Niektóre już służą podróżnym m.in. w Zgorzelcu i Żaganiu. Prace prowadzone są w ośmiu lokalizacjach: w Białymstoku, Mrozach, Skarżysku-Kamiennej, Bielsku Podlaskim, Czeremsze, Nidzicy, Oświęcimiu i Sędziszowie Małopolskim. Pasażerowie korzystają z dworców tymczasowych, w których dostępne są podstawowe usługi.

Dokładne informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity). Przydatne w podróży informacje m.in. o dostępnych na dworcach usługach prezentuje strona pkp.pl.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Biznes

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Jakub Madrjas 18 lipca 2023

Drugi peron w Ożarowie będzie otwarty jeszcze latem

Infrastruktura

PLK zwiększają liczbę stojaków rowerowych przy przystankach

Pasażer

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Biznes

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Jakub Madrjas 18 lipca 2023

Drugi peron w Ożarowie będzie otwarty jeszcze latem

Infrastruktura

PLK zwiększają liczbę stojaków rowerowych przy przystankach

Pasażer

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5