Partnerzy serwisu:

Sukcesy Rogowskiej Kolei Wąskotorowej

jar, Rynek Kolejowy 10.04.2016 245

Sukcesy Rogowskiej Kolei Wąskotorowej
Rafał Jasiński
Jedyna czynna kolej wąskotorowa położona w województwie łódzkim została uznana za najlepszy produkt turystyczny regionu, a następnie zajęła 3 miejsce wśród atrakcji turystycznych w kraju. To kolejne wyróżnienie, jakie w ostatnim czasie otrzymała Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, zarządca muzealnej kolei wąskotorowej.
Kolej wąskotorowa turystycznym Top 3

W rankingu zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną sukces odniosła KW Rogów – Rawa – Biała. Aby wziąć udział w konkursie, na początku kolej musiała zostać zauważona przez regionalne organizacje turystyczne. Na podstawie ich opinii POT wytypowała produkty turystyczne do regionalnego sondażu. Zostały one poddane pod głosowanie na szczeblu wojewódzkim. Na tym etapie zabytkowa wąskotorówka została uznana na najlepszy produkt turystyczny województwa łódzkiego. W następnej, ogólnopolskiej edycji sondażu, na najlepszy produkt turystyczny polskich regionów, kolej wąskotorowa została uznana za Top 3, ustępując jedynie inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem i Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni. Głos na nią oddał co dziesiąty internauta. Dzięki temu wyprzedziła takie atrakcje turystyczne jak Puszcza Białowieska i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

– Trzecie miejsce w plebiscycie Polskiej Organizacji Turystycznej to dla nas ogromne wyróżnienie w skali krajowej – mówi „Rynkowi Kolejowemu” Adam Wawrzyniak, Prezes Zarządu Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. – Wynik plebiscytu POT jest w naszym odczuciu jasnym sygnałem, że dziś zabytki kultury technicznej są w stanie być na równi uznanymi od lat obiektami przyrodniczymi, historycznymi czy architektonicznymi. Chcemy to wykorzystać i dalej rozwijać nasze przedsięwzięcie – podkreśla Wawrzyniak.

Prezes Zarządu Fundacji sukces upatruje w konsekwentnym działaniu w kierunku zachowania historycznego charakteru kolei wąskotorowej.
– Warto podkreślić, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nasza fundacja realizowała na Kolei Rogowskiej konsekwentną strategię polegającą na zachowaniu istotnych uwarunkowań historycznych. To tutaj spotkają Państwo wagony i lokomotywy w oryginalnym malowaniu i z oryginalnymi oznaczeniami, obsługę w historycznych mundurach, ręcznie malowane tablice kierunkowe czy wreszcie ostatnią w Polsce kasę biletową prowadzącą regularną sprzedaż biletów kartonikowych. Tutaj zachowano dla nowych pokoleń część historii Polskich Kolei Państwowych. Te i wiele innych detali tworzą klimat podróżowania sprzed kilkudziesięciu lat. Odtworzenie i utrzymanie tego "klimatu" wymagało wielu lat intensywnych i konsekwentnych działań. Było warto. Jesteśmy dziś uznaną w kraju i w Europie koleją o charakterze muzealnym – wyjaśnia rozmówca „Rynku Kolejowego”. – Należy nadmienić, że całość stworzono w oparciu o społeczną pracę wolontariuszy, bez stałego budżetu i wsparcia za środków publicznych. Pozostałe atrakcje w rankingu POT były placówkami budżetowymi – dodaje.

Nagrody lokalne

Zarządca muzealnej kolei wąskotorowej został również doceniony w regionie. W 2016 r. rogowska wąskotorówka została uznana za Lidera Promocji Powiatu Brzezińskiego. To wyróżnienie również bardzo cieszy A. Wawrzyniaka.

– Nagroda Starosty Brzezińskiego to dla nas jasny sygnał, że nasze działania są pozytywnie odbierane nie tylko przez turystów z zewnątrz, ale także przez lokalną społeczność. To bardzo ważne. Na przestrzeni kilkunastu lat działalności udało nam się w pewnym sensie wzmocnić poczucie tożsamości regionalnej u mieszkańców. Jeszcze w 2002 r. miejscowa społeczność postrzegała tę kolej jako jeden z upadających zakładów pracy. Dziś zabytkowa Kolej Rogowska to wpisany na stałe element krajobrazu kulturowego regionu, jak już dziś mówią mieszkańcy – "nasza kolej". To bardzo ważne, by lokalna społeczność popierała i utożsamiała się z takimi przedsięwzięciami – wyjaśnia Prezes Fundacji.

W ubiegłym roku Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała obchodziła 100-lecie istnienia. Jej zarządca zorganizował wydarzenie, które uświetnił czynny parowóz. Został sprowadzony z Cisnej, gdzie prowadzi pociągi turystyczne Bieszczadzkiej Kolei Leśnej. W związku z rocznicą KW Rogów – Rawa – Biała została doceniona przez innych decydentów.

– Jeszcze w ubiegłym roku otrzymaliśmy wyróżnienia i podziękowania od Marszałka Województwa Łódzkiego, Starosty Rawskiego, Wójta Gminy Rogów, Burmistrza Białej Rawskiej i wielu innych władz samorządowych leżących wzdłuż trasy kolei. To zaangażowanie i poparcie pozwala mieć nadzieję na coraz lepszą współpracę w przyszłości – kończy A. Wawrzyniak.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony