Rynek Kolejowy mobile
Partnerzy serwisu:

Narodowe Czytanie „Wesela” w pociągu KM Mazovia

inf. prasowa 01.09.2017 39

arrow
arrow
Narodowe Czytanie „Wesela” w pociągu KM Mazovia
Fot. Koleje Mazowieckie
Narodowe Czytanie „Wesela” w pociągu KM Mazovia
Narodowe Czytanie „Wesela” w pociągu KM Mazovia
Narodowe Czytanie „Wesela” w pociągu KM Mazovia
Narodowe Czytanie „Wesela” w pociągu KM Mazovia
30 sierpnia br. aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku wsiedli na pokład Mazovii w strojach scenicznych i przybliżyli podróżnym Kolei Mazowieckich klimat i scenerię słynnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Do wspólnego czytania przyłączyli się Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Robert Stępień, prezes zarządu KM, Dariusz Grajda, członek zarządu KM, dyrektor handlowy, pracownicy spółki oraz pasażerowie. Wszystko działo się w ramach akcji Narodowe Czytanie.
– Pociąg to doskonałe miejsce na chwilę zadumy i lekturę dobrej książki. Żyjemy w ciągłym biegu, przez co mamy coraz mniej czasu na wygospodarowanie kilku czy kilkudziesięciu minut na przeczytanie czegoś wartościowego. Podróż pociągiem stwarza ku temu doskonałą okazję. Mam nadzieję, że dzisiejsze wyjątkowe, wspólne czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego będzie zachętą do lektury – podkreśla Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

W ubiegłym roku w ramach akcji Koleje Mazowieckie stworzyły film, na którym zarząd i pracownicy spółki wspólnie czytali „Quo vadis”. W tym roku postanowiły pójść o krok dalej i włączyć w akcję podróżnych. - Narodowe Czytanie to cenna inicjatywa. A podróż pociągiem ma wiele zalet – jedną z nich jest możliwość czytania. Dzięki wspaniałej oprawie ze strony aktorów Teatru Dramatycznego z Płocka mogliśmy przenieść się do czasów, w których powstało „Wesele”, spędzić wspólnie czas i przeżyć niepowtarzalną przygodę – mówi Robert Stępień, prezes KM.

Wszystko wydarzyło się 30 sierpnia 2017 roku, na pokładzie pociągu Kolei Mazowieckich – Mazovia - w relacji Warszawa Wschodnia – Płock. Aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku: Hanna Chojnacka-Gościniak, Sylwia Krawiec, Szymon Kołodziejczyk, Henryk Jóźwiak, Jacek Mąka, przenieśli pasażerów w świat podkrakowskich Bronowic.

- Współpracujemy z Kolejami Mazowieckimi nie po raz pierwszy. W ramach akcji „Koleją do Kultury” oferujemy tańsze bilety osobom z biletem na pociąg KM. Z satysfakcją przystępujemy również do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Zainteresowała nas nietypowa forma czytania – w pociągu, na trasie Warszawa Wschodnia – Płock. Jest w niej coś wyjątkowego, co nie pozostawia wątpliwości – przekonanie, że czytać warto, wręcz należy – wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Czy można sobie wyobrazić w podróży lepsze miejsce do czytania, niż pociąg?... Chyba nie! Dziękujemy Kolejom Mazowieckim za inicjatywę wspólnego udziału w akcji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem przekonany, że w ten sposób przyczyniamy się, nie tylko do krzewienia idei czytelnictwa w społeczeństwie, ale i ożywienia jednego z najznakomitszych tekstów literatury polskiej XX wieku. – mówi Zygmunt Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Teatr Płocki to jeden z pomników kulturalnych Księstwa Warszawskiego —jedno z dzieł, których celem było utwierdzanie narodowej tożsamości Polaków - poprzez kulturę. Twórcą teatru był prefekt płocki Rajmund Rembieliński -wcześniej bohater Insurekcji Kościuszkowskiej, później działacz polityczny. Na siedzibę teatru zlecił przebudować kościół św. Trójcy. Od 1999 roku organem założycielskim Teatru jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

W latach 2006-2007 z inicjatywy Marszałka Adama Struzika ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego dokonano przebudowy i modernizacji Teatru według projektu architektów Jakuba Wujka i Adama Nawrota z Pracowni Architektonicznej Lipski i Wujek w Łodzi.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku finał odbędzie się 2 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie. „Wesele” - dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy.

Cyberbezpieczeństwo w transporcie kolejowym
 

„Cyberbezpieczeństwo w transporcie kolejowym” 24 lipca 2018 r., Warszawa

W branży kolejowej zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem dotyczą wielu obszarów, od urządzeń sterowania ruchem kolejowym po systemy sprzedaży biletów lub śledzenia przesyłek w transporcie towarowym. Konsekwencje zdarzeń mogą być liczne, od wypadków kolejowych do poważnych strat finansowych.

Ryzyka są wysokie, warto zatem w celu ich minimalizacji zdobyć jak najszerszą wiedzę i wymienić doświadczenia. Podczas konferencji odpowiemy m.in. na pytania:

• Na czym polega waga zagadnienia cyberbezpieczeństwa na kolei?
• Jakie są najczęstsze zagrożenia?
• Jakie obowiązki ciążą na operatorach usług kluczowych?
• Jakie należy stosować środki kontroli ryzyka?

Rejestracja dostępna tutaj

Podziel się ze znajomymi:
 
 
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony