Partnerzy serwisu:

ŁKA zapowiada wakacyjne pociągi turystyczne

Kasper Fiszer 09.04.2018 64

ŁKA zapowiada wakacyjne pociągi turystyczne
Pociąg ŁKA w Łodzifot. Kasper Fiszer
W tym roku latem zorganizowane zostaną kolejowe przejazdy specjalne mające promować turystykę filmową w regionie łódzkim. Obsłuży je Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Projekt zgłoszony przez lokalne stowarzyszenie otrzymał dotację Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Przejazdy turystyczne realizowane w sezonie letnim mają w regionie łódzkim dużą tradycję. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego organizuje od 2013 r. cykl przejazdów „Pociągiem w Łódzkie”, który początkowo miał promować nie tylko przyrodnicze i historyczne walory regionu, ale także modernizowane jednostki EN57 eksploatowane przez Przewozy Regionalne. W kolejnych latach pociągi uruchamiały zarówno PR, jak i Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Niezależnie od tego przez kilka lat organizowane były wyjazdy do Spały (często wspierane w różnej formie ze środków samorządów szczebla lokalnego lub regionalnego). Dużą atrakcją w skali województwa jest też dawna Rogowska Kolej Wąskotorowa (dziś funkcjonująca pod nazwą Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała). Choć nie ogłoszono jeszcze tegorocznych planów województwa dotyczących programu „Pociągiem w Łódzkie”, wiemy już, że specjalnych przejazdów nie zabraknie także w najbliższym sezonie.

Z 300 tys. zł 10 tys. trafi na projekt kolejowy

Zarząd Województwa Łódzkiego przyznał bowiem pod koniec marca dotację na realizację łącznie 46 projektów promujących turystykę i krajoznawstwo. – Dotacje trafią do lokalnych stowarzyszeń, fundacji, klubów sportowych oraz towarzystw i organizacji zajmujących się upowszechnianiem kultury fizycznej i turystyki w regionie łódzkim. W tym roku dodatkowe środki zostaną przeznaczone m.in. na wycieczki, rajdy piesze i rowerowe, spływy kajakowe oraz liczne przedsięwzięcia edukacyjne mające na celu podnoszenie wiedzy krajoznawczej mieszkańców regionu i kompetencji kadr turystycznych – czytamy w komunikacie prasowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Łącznie do różnego rodzaju podmiotów trafi 300 tys. zł. Jednym z dofinansowanych przedsięwzięć będzie projekt „Pociągiem w filmowe Łódzkie” zgłoszony przez Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju „Regio”. Współautorem koncepcji jest Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Kwota dotacji wyniosła 10 tys. zł.

W wycieczkach weźmie udział łącznie 240 pasażerów

– Wnioskodawcą projektu było „Regio”. Łódzka Kolej Aglomeracyjna zapewni natomiast transport uczestników wyjazdów – mówi Marta Markowska, rzecznik prasowy ŁKA. – Celem projektu jest poznawanie bogatego dziedzictwa filmowego regionu. Zakłada on organizację trzech wycieczek: do Skierniewic, Sieradza i Zgierza. Miasta te były bowiem planami filmowymi dla wielu polskich, a nawet światowych produkcji – opisuje nasza rozmówczyni.

– Przewodnikiem po filmowych zakątkach miast będzie Maciej Kronenberg, specjalista ds. turystyki filmowej i autor książki „Przewodnik filmowy po województwie łódzkim”, a także koordynator projektu „Filmowe Łódzkie” [to koncepcja wytyczenia tematycznego szlaku turystycznego – dop. kf] – zachęca rzecznik prasowy ŁKA. Zapowiada, że w każdym z wyjazdów będzie mogło wziąć udział 80 chętnych. W odróżnieniu od przejazdów z cyklu „Pociągiem w Łódzkie”, w pociągach związanych z turystyką filmową będą obowiązywać płatne bilety.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony