Partnerzy serwisu:

KDP Cargo. Włosi przebudują szybkie pociągi pasażerskie na… towarowe

Michał Szymajda 10.04.2018 116

KDP Cargo. Włosi przebudują szybkie pociągi pasażerskie na… towarowe
ETR 500Fot. Marco Cacozza, CC BY-SA 3.0
Największy włoski państwowy operator Cargo Mercitalia ogłosił właśnie niezwykły plan rozpoczęcia realizacji obsługi towarowej pociągami dużych prędkości. Towarowe KDP ma ruszyć we Włoszech już w kwietniu.
Do transportu towarów mają być wykorzystane wyprodukowane na początku lat 90. zespoły trakcyjne ETR500, które jako pierwsze włoskie pociągi rozpędzają się do 300 km/h. Obecnie mają już swoich następców, rozpoczęto więc dyskusję nad dalszym potencjalnym wykorzystaniem pociągów. Jako, że pociągi kursują w ramach połączeń państwowej Trenitalii, należącej do Ferrovie dello Stato (odpowiednik PKP SA), z łatwością można je przekazać do innej spółki cargo podlegającej FdS – Mercitalia. Ta spółka ma zaś plan na przystosowanie pociągów do ruchu cargo.

Pierwszy ETR500 ma wziąć na pokład tyle towarów, ile przewozi w sobie Boeing 747 cargo, przy czym Mercitalia wyliczyła, że transport koleją będzie znacznie mniej energochłonny i wyemituje do atmosfery o 80% mniej dwutlenku węgla niż transport lotniczy. Ze środka pojazdu znikną fotele, tak, aby można było wprowadzić do środka metalowe niewielkie boksy na kółkach, o wielkości 70 cm x 80 cm x 180 cm. Przewozi się w nich głównie produkty spożywcze, ale równie dobrze można w nich transportować np. elektronikę, tekstylia itd.

Pierwszy towarowy pociąg dużych prędkości ma ruszyć ze strefy ekonomicznej w pobliżu miejscowości Caserta pod Neapolem do Bolonii już w październiku 2018. Przemieszczać się będzie ze średnią prędkością 180 km/h, odcinek przejedzie w czasie 3 godzin i 20 minut. Mercitalia chcę rozszerzyć usługę o inne duże włoskie miasta, takie jak Turyn, Mediolan, Brescia, Werona, Rzym i Bari.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony