rss facebook mail Pokaż panel
Praca
Firmy kolejowe
Najnowsze wiadomości
więcej »
Konferencje
Kategoria: Biznes
Data dodania: 2011-12-17 10:07:03
(źródło: jm, Rynek Kolejowy)
A A A drukuj
Intercity: Mamy dobre relacje z Austrią

Jak informował "Rynek Kolejowy" Austriacka Kolej ÖBB chce wypowiedzieć umowę o współpracy spółce PKP Intercity. - W wagonach często wysiada ogrzewanie, toalety są pozatykane, a wagony brudne - utrzymuje ÖBB. Intercity odpiera zarzuty.

 Fot. Grzegorz Koclęga Fot. Grzegorz Koclęga
Przyporządkowane tagi:

 Austriacy wysłali już do Warszawy list z żądaniem, by polski przewoźnik poprawił stan techniczny składu i podwyższył komfort podróży. - Jeżeli polska kolej nie zareaguje na nasze sygnały, nie wykluczone, ze zakończymy współpracę - powiedziała Polsat News rzeczniczka ÖBB Sarah Nettel.

- Relacje Spółki PKP Intercity z przewoźnikiem austriackim układają się dobrze. Nie otrzymaliśmy żadnych informacji o planach strony austriackiej dotyczących wycofania się ze współpracy - zaprzecza Beata Czemarajda z biura prasowego PKP Intercity. Przypomniała, że  przewoźnicy obsługują wspólnie ruch pasażerski pomiędzy Polską a Austrią codziennie, czterema parami bezpośrednich połączeń kursujących z Warszawy i Krakowa do Wiednia i Villach. W pociągu EC Polonia na trasie pomiędzy Warszawą a Wiedniem i dalej do Villach, kursują 4 wagony pasażerskie PKP Intercity z miejscami w klasie 1 i 2 oraz wagon restauracyjny obsługiwany przez Wars. Strona austriacka, dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki, przygotowuje dodatkowe trzy wagony dla zwiększonej frekwencji pasażerów pomiędzy Wiedniem a Villach. Według Intercity, to polski przewoźnik pomaga Austriakom.

- Ponieważ austriacki przewoźnik ÖBB nie dysponuje wystarczającą liczbą wagonów konwencjonalnych do obsługi wspomnianych pociągów, Spółka PKP Intercity kieruje na trasę swój tabor - mowi Czemarajda. Zaprzecza też zarzutom, że są to wagony w złym stanie technicznym.

- Wagony kursujące w pociągach EC Sobieski, Polonia czy EN Chopin stanowią tabor najwyższej klasy znajdujący się w zasobach PKP Intercity. Są to wagony klimatyzowane, z zamkniętym obiegiem toalet, przystosowane do prędkości 200 km/h i po gruntownej po modernizacji - twierdzi przedstawicielka PKP Intercity.

- Ostatnio skład do Wiednia przyjechał bez trzech wagonów, kolejny ze względu na stan techniczny trzeba było odczepić. Do pociągu ze względów bezpieczeństwa nie wpuściliśmy ponad 100 pasażerów - to kolejny zarzut austriackich kolei. - Bazując na prasowym doniesieniu o zdarzeniu z 11 grudnia warto zauważyć, że w związku z awarią jednego wagonu PKP Intercity, przewoźnik austriacki nie zapewnił pasażerom podróżującym w relacji Wiedeń-Villach dodatkowego, zastępczego wagonu - wskazuje PKP Intercity.

- Niestety niezależnie, czy to w ruchu międzynarodowym czy krajowym, czy na kolejach austriackich, niemieckich czy polskich awarie wagonów są wypadkami losowymi i niestety czasem się zdarzają. PKP Intercity dokłada wszelkich starań, aby takich sytuacji było jak najmniej i nie wpływały one negatywnie na komfort podróży pasażerów - zapewniła Beata Czemarajda. - W tym roku Spółka Intercity poczyniła zaawansowane inwestycje w naprawę posiadanego taboru, przy czym warto zauważyć, że wagony wykorzystywane do przewozów międzynarodowych już w latach poprzednich przeszły gruntowne modernizacje - dodała.

- Nie widzimy obecnie powodu do wycofania się ze współpracy z partnerem austriackim, szczególnie w przeddzień Euro 2012, kiedy to m.in. austriaccy kibice odwiedzą Polskę w poszukiwaniu piłkarskich emocji. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy są one rozwiązywane na bieżąco, podejmując wysiłek w kierunku zaoferowania naszym wspólnym klientom usług na najwyższym poziomie - powiedziała Beata Czemarajda.

- Wszystkich pasażerów, podróżujących wagonem, który w niedzielę z powodu awarii został wycofany, pragniemy serdecznie przeprosić - kończy przedstawicielka PKP Intercity.

Podziel się ze znajomym
RK Logo
Wpisz kod z obrazka : Kod obrazkowy
2
Komentarze:
17/12/2011 10:35 Autor: pineska
---.aster.pl
Jechałem wczoraj z Wiednia. Wagon "lotnisko" był nie ogrzewany.
Już szykowałem się do wysmarowania pisma do PKP Intercity kiedy okazało się, że to drużyna konduktorska z Austrii po prostu nie włączyła ogrzewania wagonu, a drużyna konduktorska z Czech nie sprawdziła tego i zamkneła wagon.
W Zebrzydowicach drużyna z PKP Intercity po prostu nacisneła odpowiedni przycisk i wagon był ogrzewany.
17/12/2011 10:38 Autor: ps
---.aster.pl
ps. co do brudu w wagonach to byłem świadkiem że to pasażerowie z Czech nie wiedzą do czego służy przycisk spłukiwania kibla.
17/12/2011 10:46 Autor: Janusz1
---.centertel.pl
Prawda jest taka, ze na polaczenia miedzynarodowe do innych krajów kieruje się najnowoczesniejsze wagony. Jesli PKP IC w ciagu ostatnich 5 lat nie kupiło wiecej niz 10 wagonow to nie ma sie czemu dziwic, skoro te najnowoczesniejsze 10 wagonow idzie po 1 wagonie na krajowe IC.
17/12/2011 10:56 Autor: inzynier
---.178.4.134
Czyli krotko: PIC nie widzi problemu. Wcale mnie to nie dziwi. Zamiatanie brudu pod wywan to specjalnosc tej \"prestizowej spoleczki\".
17/12/2011 10:58 Autor: tubylec
---.r.kbt.pl
Pineska: haha, znakomite. Nie ma to jak taki teatrzyk absurdu na mily poczatek dnia:-)
17/12/2011 11:10 Autor: astolan
---.lan.bermudy.net
pluj świni w oczy, a ona powie, że deszcz pada.
17/12/2011 11:11 Autor: emeryt
---.idd.net.pl
Do Radomiaka Prowadzałem pociągi międzynarodowe do Petrovic ostatnio czyli półtora roku temu do Bohumina i nigdy nie było problemów z naszym taborem no poza dziewiątkami co do brudu .To pan inżynier zobaczy w jakim stanie ruszają wagony z grochowa a w jakim stanie są w Zawierciu czy Katowicach to robią krasnoludki?Nie kulturnyj narod z nad Wisły i odwrotnie czyli pasażerowie nie drużyny konduktorskie.Swoją drogą od Zebrzydowic mogłaby do Bohumna jechać jakaś osoba od szmaty i szczoty oraz technik pokładowy z prawdziwego zdarzenia.Nie wiem jak teraz niegdyś na BWE jechał technik klima czy ogrzewanie działało.W zimę typową dla naszej szerokości geograficznej zamarzają wszystkie kible i te jewropejskie też Jakich mamy inżynierów taki mamy tabor może nie?
17/12/2011 11:24 Autor: Grzegorz_Grudziądz
---.logitus.pl
Kiedyś pisałem na tym forum o pasażerce, która będąc w upojeniu alkoholowym sikała pod siebie w pociągu Arrivy, sądzę, że brud i nie dbanie o czystość to ogólnopolska plaga. Nie tylko na kolei. Pozdrawiam
17/12/2011 11:35 Autor: tp
---.uz.zgora.pl
"poczyniła zaawansowane inwestycje" - gdzie rzecznik PKP znajduje takie zwroty? Hm, z wypowiedzi wynika, że bez 'pomocy' PKP austriackie koleje mogłyby nie poradzić sobie...
17/12/2011 11:48 Autor:
---.229.84.100.masterit.cz
Radzę przejechać się czeską dwójką na Chopinie w tym rozkładzie jeździ i z Pragi i z Budapesztu, może nie chodzi tyle o syf co standard tych dwójek...
17/12/2011 11:56 Autor: Piotrek
---.net.stream.pl
Jak mawia mistrz pióra, Stanisłw Michalkiewicz: "Jest dobrze, a będzie jeszcze dobrzej".
17/12/2011 12:00 Autor: autentyczny rodak obrońca narodu
---.paradowski.pl
trzeba zlikwidować ten pociąg i po sprawie. Po co się tłumaczyć? Jak austriaki nie chcą naszych pociągów to ich nie bedom mieli
17/12/2011 12:11 Autor: PS
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Beata Czemarajda: "Wagony kursujące w pociągach EC Sobieski, Polonia czy EN Chopin stanowią tabor najwyższej klasy znajdujący się w zasobach PKP Intercity."

W sumie trudno się z tym nie zgodzić. Nawet jeśli jakiś wagon nie do końca grzeszy czystością.

Beata Czemarajda: "Są to wagony klimatyzowane, z zamkniętym obiegiem toalet, przystosowane do prędkości 200 km/h i po gruntownej po modernizacji"

Jakby Pani Beata pod koniec tej wyliczanki użyła słowa "lub" a nie "i" to bym się z Nią zgodził. W pociągach kursujących do Austrii nie ma ani jednego wagonu, który spełniałby wszystkie warunki wymienione przez Panią Beatę.
Do niedawna były dwa takie wagony: restauracyjne Z1AWR, kursujące właśnie w Polonii, ale te zostały oddelegowane do pociągu Moskwa-Paryż.

Co do samej Polonii: wagony przedziałowe zostały wyprodukowane w roku 1996 przez ABB. Mają klimę, zamknięty obieg WC i vmax=200 km/h ale do tej pory nie przeszły żadnej gruntownej modernizacji (brakujący element wyliczanki Pani Beaty). Po gruntownej modernizacji są za to wagony przedziałowe Goerlitz90, Bautzen91, 136A i 139A ale te nie są dostosowane do prędkości 200 km/h (inna sprawa, że Polonia i tak jest wytrasowana na 160). Poza tym wyżej wymienione wagony nie mają prawa pojawić się w Polonii bo nie mają mostkowania hamulca bezpieczeństwa (mhb).

Dwójka bezprzedziałowa 154A, chociaż klimatyzowana, z zamkniętym obiegiem WC i vmax=200 km/h, też nie doczekała się gruntownej modernizacji.

Za to restauracyjny w Polonii nie spełnia wszystkich wymogów Pani Beaty ponieważ nie jest dostosowany do jazdy z prędkością 200 km/h.
17/12/2011 12:20 Autor:
---.dynamic.chello.pl
Koledzy, ktoś wie dlaczego w Szczecinie co rusz widzę pociągi InterRegio, ciągnięte przez EU07 należące do PKP Intercity?

Jakaś nowa umowa?
17/12/2011 12:26
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Avatar
scorpio
@bezimienny

Tak, dwie siódemki PKP IC za dwie SU45 PR (161 i 168)
17/12/2011 12:40 Autor: sfsdfs
---.adsl.inetia.pl
co za chamska ignorancja ze strony PICU!
17/12/2011 12:53 Autor:
---.dynamic.chello.pl
Dzięki Scorpio :)
17/12/2011 13:34 Autor: kolejowy men
---.139.32.203
autentyczny rodak obrońca narodu
Trzeba poprawić jakość i połączeń więcej zrobić, a nie zaściankowość wprowadzać. Pozdrawiam.
17/12/2011 14:03 Autor: IHZP
---.adsl.inetia.pl
Odnoszę wrażenie, że pewne osoby wyrażające tutaj swoją nieprzychylność do IC nie wiedzą o czym mówią.
Weź, jeden z drugim, umyj i wysprzątaj swoje auto. Następnie z rodziną na pokładzie udaj się nim na podobną odległość jak z Warszawy do Villach. Zobacz teraz swoje auto i odkryjesz, że Twoja rodzina to świnie a auto jest tak brudne, że chyba niemyte od lat.
Zamiast pierdzielić tu głupoty może warto zastanowić się nad sobą?
17/12/2011 14:38 Autor: autentyczny rodak obrońca narodu
---.paradowski.pl
Pociągi do Beljaka nie majom sensu ekonomicznego. Skrócić do Wiednia, a jak bedo dalej narzekać to zlikwidować w ogóle. Irlandia nie ma pucionguf miedzynarodowych i ludzie jakoś tam rzyjom
17/12/2011 14:57 Autor: Bardi78
---.oswiecim.vectranet.pl
Jechałem w październiku Chopinem z Katowic do Warszawy i porównałem sobie wagony QBB i PKP i ma się to mniej więcej jak Tico do Mercedesa-z kibla w polskim waliło strasznie, wagon ogólnie miał ze 20 lat na karku więć czuć było tą naszą woń PKP:) a mając okazję przejechać się QBB 2 klasy w skórzanych konfortowych fotelach,w jedynie sześcioosobowym przedziale,z duzym oknem panoramicznym,lepszym wyciszeniem i wózkami z amortyzatorem wiadomo na co się zdecydowałem:)
Pani rzecznik świetnie wykonuje swoją pracę -potrafi prosto w oczy patrzeć że standardy są podobne-mistrz propagandy!!!Brawo!!!
17/12/2011 15:02 Autor: Bardi78
---.oswiecim.vectranet.pl
aha...dodam że było urządzenie w wagonie qbb do podtrzymywania zadanej temperatury a nie tylko klimatyzacja zwykła!!!W polskim wagonie tego nie było-ba wogóle nie wiem czy była klima bo były okna całkowicie uchylne i na 99% klimy nie było patrząc po stanie i typie wagonu(tak jak ze zwykłych Teelek).
Jak pani rzecznik też tak kłamie w domu to współczuję męzowi...
17/12/2011 16:18 Autor: Dominik
---.dynamic.gprs.plus.pl
Każdy dupę smaruje na IC a OBB też wcale takie święte nie jest przepraszam ale czy to wina przewoźników ze bydle wejdzie na robi nie spłucze i pójdzie dalej ? albo jak na śmiecą po plamią sokami w przedziałach ? Nie to na ród jest bezczelny a potem sie skarżą na spółkę. Tyle że sami są temu winni. A co OBB nie chce mieć już połączenia kolejowego z Polską ? Myślę że Austriacy chcą też nieraz odwiedzać Polskę.
17/12/2011 16:20 Autor: kieroownik
---.play-internet.pl
najlepsze relacje to macie ze swoimi pracownikami których od roku ŻYWCEM OKRADACIE.
17/12/2011 16:28 Autor: Cargo gość
---.dynamic.gprs.plus.pl
@autentyczny rodak obrońca narodu: Stukni się chłopie w głowę najlepiej młotem 5kg jak można powiedzieć że Polska nie powinna mieć połączenia międzynarodowego z Austrią, Czechami czy Niemcami ? Człowieku jest 21 wiek paliwo drogie po drugie komfort podróży koleją jest większy i szybszy i ekonomiczny bardziej od samochodu, jest jeszcze samolot ale nie każdy sobie tak nim poleci. Kolej jest i będzie po to żeby się rozwijać i uruchamiać jak najwięcej zagranicznych połączeń. Pamiętaj "Tiry na tory" pewnie już to słyszałeś gdzieś...Warto dodać że Polska ma jak nagęstszą sieć lini kolejowych razem z Czechami Austrią i Niemcami, a Irlandia to wyspy jest kilka ważniejszych lini kolejowych i tyle więc to co piszesz trochę przemyśl.
17/12/2011 16:35 Autor: aron busowy baron parczewski
---.paradowski.pl
Ale do Wiednia jest zbyt daleko żeby jeździć koleją. Kolej się sprawdza do 3-4 godzin, dłużej tylko wtedy jak nie ma samolotu.

Zresztą jak ktoś kocha kolej, to pojedzie do Wiednia z przesiadkami w Ostrawie i Breclavi
17/12/2011 16:44 Autor: faciak
---.silesnet.pl
Do bardi78 masz racje
Szóstego grudnia w siadłem w zebrzydowicach do Chopina,a w całym wagonie IC kl 2 nie działało ogrzewanie do samej warszawy,było góra 16 stop.C
17/12/2011 16:53 Autor: Bardi78
---.oswiecim.vectranet.pl
Żeby było jasne-MAM WIELKI SZACUNEK DO MECHANIKÓW, KIEROWNIKÓW I OBSŁUGI KAŻDEGO PRZEWOŹNIKA NIEZALEŻNIE CZY TO IC CZY PR CZY KTO INNY...-pracują bardzo ciężko zazwyczaj za pensję nieadekwatną do włożonej pracy -co jest normalne w tym nienormalnym kraju,
ale NIENAWIDZĘ JAK KTOŚ Z GÓRNYCH SZCZEBLI KŁAMIE MI W ŻYWE OCZY I MA POLSKICH PASAŻERÓW ZA CIECI I BYDŁO-NIENAWIDZĘ!!!
17/12/2011 17:19
---.dynamic.chello.pl
Avatar
Krzysztof Waszkiewicz
Tak wyglada Mercedes OeBB:

http://www.youtube.com/watch?v=m-rzQVrzROo
17/12/2011 17:48 Autor: dsfsd
---.adsl.inetia.pl
nie pierd*** iwan, bo jak pokazywali takie obrazki w Polsce zeszłej zimy to mówiłeś że to skład zastępczy...
17/12/2011 18:19
---.dynamic.chello.pl
Avatar
Krzysztof Waszkiewicz
Obrazek nie pasuje do teorii jakie to zle IC :) Jak mi przykro :)
17/12/2011 18:47 Autor: Adam Zz
---.wapgw.era.pl
Poki mamy wielogodzinne podroze to bedzie syf. Im dluzej sie jedzie tym wiecej ludzie uzywaja kibla itd.
IC powinno miec zaloge swoja do Wiednia. Zrezygnowac z Villach (chyba ze to dobry interes w zime i nie przypadkowo austriacy teraz dra kopare).
No i nie powiniem zbierac Romow w Czechach jak polska rzeznia.
17/12/2011 18:56 Autor:
---.adsl.inetia.pl
masz racje ten obrazek rzeczywiście do niczego nie pasuje
17/12/2011 20:14 Autor: Pako
---.zamek.net.pl
@ Iwan
Szkoda czasu..
Bezkrytycznym opluwaczom IC podobnie jak PIS-wcom nie da się "wmówić że czarne jest czarne a białe jest białe" zawsze będą wiedzieć swoje.
Tym Austriackim mercedesem podróżowałem niejednokrotnie...
17/12/2011 23:24 Autor: króliczek
---.adsl.inetia.pl
Znalazłem zgubę:

EC Royal Polonia

Kraków - Wiedeń - Villach - Wenecja

FS 2kl przedziałowy 200km/h
OBB 1Kl przedziałowy z przedziałem menagerskim 200km/h

Warszawa - Wiedeń - Villach - Wenecja

FS 2kl przedziałowy 200km/h
FS 2kl przedziałowy 200km/h
OBB 1Kl przedziałowy 200km/h

Pociąg zestawiony z wagonów klimatyzowanych zatrzymany z powodu braku wagonów restauracyjnych ( 2szt - potrzebne austriackie RIC 200km/h lub szwajcarskie RIC 200km/h )

17/12/2011 23:44 Autor:
---.adsl.inetia.pl
wysłano wagony które nie miały odpowiednich certyfikatów?
18/12/2011 00:51 Autor: Kflik
---.silesialan.eu
ja się martwię, że to może nasza wina...im dalej od Polski tym mozna miec wrażenie, że czystsze pociągi....
18/12/2011 01:05
---.dynamic.chello.pl
Avatar
Krzysztof Waszkiewicz
A ja mysle, ze nie musimy miec kompleksow:
http://iwan.eu07.pl/ordnung.jpg
18/12/2011 01:47 Autor: Hubert Pollak
---.75.119.207
kurde przecież chodziło o to, że wagony są brudne a nie czy najnowocześniejsze. Dlaczego rzecznik i internauci piszą o nowozesne czy nie chodzi, że brudne
18/12/2011 02:02 Autor: dcdc
---.adsl.inetia.pl
wiele osób pisało że chodzi o ścierę i płyn
18/12/2011 02:40 Autor: bartek76
---.aster.pl
Poczytajcie sobie głosy na Kleine Zeitung, wypowiadają się tam normalni podróżni. EC Polonia to Sorgenkind, wszyscy wiedzą to tam od dawna - i nie chodzi tylko o ogrzewanie czy toalety. Przede wszystkim rezerwacje. Ten post, a właściwie jego końcówka, robi jednak największe wrażenie. Czy to prawda?! Czy od Austriaków żądają złotówek?! "Einmal hab ich diesen polnischen Zug verwendet, und zwar von Klagenfurt nach Wien. Obwohl der Zug erst in Villach abfährt, war er in Klagenfurt, trotz schwacher Belegung bereits völlig verdreckt, und die Toiletten vollgekackt und stinkend. Die Heizung gab es nur in ganz heiß und ganz kalt. Auch der sehr nette und freundliche Schaffner konnte da nichts ändern. Ein Highlight war im Speisewagen die Speisekarte in Zloty, die ich leider nicht bei mir hatte."
18/12/2011 04:42
---.dynamic.chello.pl
Avatar
Krzysztof Waszkiewicz
Co za bzdura - w restauracyjnym bez problemu akceptuja Euro. Jezeli pociag rozpoczynajacy trase w Villach juz w Klagenfurcie jest brudny to odpowiada za to IC czy ÖBB?
18/12/2011 07:56 Autor: aron busowy baron parczewski
---.paradowski.pl
znając Austriaków to pewnie stwierdzą że brudzą go Słoweńcy, bo Beljak lezy przy granicy ze Słowenią. Ja bym zlikwidował te puciongi do Austrii jak im sie nie podoba to niech ich nie bedzie.
18/12/2011 10:07 Autor: Bardi78
---.oswiecim.vectranet.pl
Ja wiem co widziałem i czym jechałem...jeżeli @Iwan twierdzi że napewno jechałem tym co jest w jego linku to...niestety....mhm...no wiadomo...
18/12/2011 12:12 Autor: Pako
---.zamek.net.pl
@Bardi78
Wagon z linku Iwana bardzo często pojawia się na Chopinie. Co nie zmienia faktu że zestawienie Chpina zarówno jeśli chodzi o wagony PKP IC jak CD i OBB to loteria.
18/12/2011 12:47 Autor: zorientowany
---.icpnet.pl
@bartek76
Chodzi o to , że poziom inteligencji niektórych podróżnych ( oraz tutaj piszących ) jest nie najwyższy. Jak ktoś nie potrafi przeczytać karty dań w restauracyjnym dokładnie to potem wychodzą takie klocki. Mnie np. w restaurancie w szwajcarskim ICN nie chcieli przyjąć euro - mimo , że ceny były podawane i w Euro i CHF. Nie zrobiłem "karczemnej awantury " ani nie napisałem żadnej skargi ( jak co niektórzy ) tylko zapłaciłem kartą.

@Bardi78
Oczywiście , że to mercedes tylko 30-letni !
Bo OeBB to nie tylko nowoczesne Rail-Jety i TALENT-y ale również starsze wagony typu Z
18/12/2011 14:02
---.dynamic.chello.pl
Avatar
Krzysztof Waszkiewicz
@Bardi78: Ja nie twierdze, ze jechales dokladnie tym wagonem - mogles jechac lepszym. Na filmiku mozesz zobaczyc co OeBB potrafi na ten pociag wystawic. Po jego obejrzeniu moglbys delikatnie przystopowac z kategorycznymi sadami w tym temacie.
18/12/2011 15:01 Autor: Karol K
---.warszawa.vectranet.pl
@ bartek76

To, że toalety były zasrane i śmierdzące w Klagenfurcie, to chyba wina podróżujących na odcinku Villach-Klagenfurt, czyż nie? Co do tego ma Intercity? Ma zatrudnić babkę klozetową, która będzie podcierała tyłki pasażerom i czyściła klop po każdym użyciu?

Ogrzewanie jeśli "działa" versus "nie działa", to znaczy że DZIAŁA, natomiast austriacki roszczeniowiec wie tyle, że jak działa to mu gorąco, a jak nie działa, to mu zimno.

W każdym wagonie restauracyjnym na trasach międzynarodowych ceny są ZAWSZE w złotych i w euro. Oczywiście Austriak musiał to przemilczeć skupiając się na odrażającym fakcie, że ktoś w ogóle śmiał na terytorium Austrii zaproponować kartę dań z opcjonalnymi cenami w budzącej wstręt walucie z Dzikiego Wschodu.

Ten wpis z Kleiner Zeitung robi na mnie wrażenie wyłącznie szowinistycznego austriackiego bredzenia. Nie lubią nas tam, podobnie jak wszystkich Słowian, i to nie od dzisiaj.
19/12/2011 02:40 Autor: bartek762
---.aster.pl
Dziekuję przede wszystkim za wyjaśnienie dotyczące obsługi w wagonie restauracyjnym - nie chciało mi się wierzyć, że płaci się w złotówkach. W tym roku spędziłem w Austrii w sumie 4 tygodnie (2xlato, 2xjesień), głównie na rowerze. Polonią podróżowałem tylko w kraju na trasie Warszawa - Katowice, ale jeśli chodzi o higienę mam skalę porównawczą z austriackimi pociągami (lokalnymi, jednak innymi również). OK, na polskim odcinku Polonii jest nieco poniżej ich średniej (w Karyntii, po całym dniu jazdy, może już nieco bardziej), ale - co doskonale wiedzą sami Austriacy - sytuacja wygląda podobnie także w innych "długodystansowcach". Jeśli chodzi o czystość i toalety, nie tragizujmy. W EC Vindobona z Hamburga do Villach (sprawdzone) sytuacja również nie wygląda idealnie. Gdy mamy pociąg na dystansie 1000 km, nikt nie zapewni w nim non-stop sterylnych warunków...
Co do Polonii miałbym tylko jedną prośbę, niezależnie od uwag ludzi z OBB: na takiej "turystycznej" trasie w Alpy układający składy i obiegi POWINNI zapewnić wagon do przewozu rowerów! Ucieszą się Polacy, ucieszą Austriacy. I o to bym, korzystając z okazji, apelował. Z Villach blisko przecież również do Planicy, Mojstrany, Bledu - w najpiękniejsze zakątki Słowenii. Do Włoch również można się wybrać - w dostępnej w Polsce promocji naprawdę niedrogo. Jeśli ten pociąg wytrzyma "smród", który wokół niego powstał, Fahhradwagen powinien być obowiązkowy. Skoro Polonia stała się już Sorgenkind, czyli dzieckiem specjalnej troski, PKP powinno ją naprawiać kompleksowo.
19/12/2011 06:52 Autor: dawny
---.adsl.inetia.pl
BARDI@ skorzane to moze byly ale Twoje buty, podtrzymanie temp. hmmm jak zimno to zimno, jak cieplo to cieplo, nooo to jest rozwiazanie, a czasem moze skorzystales z tego wspanialego przewoznika OBB z kibla? A mydlo bylo, a ciepla woda leciala, a prad w gniazdkach byl, a firanki byly, a syf spod siedzen byl??? durnoty takie piszecie, wystarczy wam dac troszke zachodu a juz tak narzekacie jakby to byl koniec swiata w PKP!!!
19/12/2011 10:27 Autor: towot
---.adsl.highway.telekom.at
Polonia do Villach nie jeździ na życzenie PIC, a jest to konieczność wynikająca z przebudowy węzła wiedeńskiego i braku tras do np. Westbf. (stąd też czeskie Pndolina jeździły jakiś czas do Wr. Neustadt).

Pasażerowie w relacji do Villach przyzwyczajeni są do świeżych składów, podstawianych na Wien Meidling, a tu wsiadają do pociągu, który ma już paręset km za sobą.
Kontrast widoczny i nieporównywalny np. do Vindobony, która bieg kończy w Wiedniu, a ludzie w miarę podróży rosnącego syfu chyba nie zauważają.
ECki w Czechach są sprzątane podczas podróży, ale nie zastąpi to obrządzenia składu przed wjazdem w trasę.

Problem toalet i klimy/ogrzewania widzę w aspekcie różnic mentalnościowych. Polak będzie kombinował i grzebał, aż jakoś ruszy. Austriak stwierdzi że nie chodzi i zamknie toaletę.
Czytając komentarze pod artykułami nt kolei w austriackiej prasie pojawia się wiele wpisów dot. niefunkcjonujących toalet. Najwyraźniej jest to problem na skalę całego zarządu, nie ograniczający się do wagonów jednego typu lub jednego przewoźnika.

Innym problemem jest też postrzeganie połączeń kolejowych.
W Polsce EC/IC to nadal "odrobina luksusu", podczas gdy w Czechach czy Austrii jest to po prostu środek transportu, jak każdy inny.

W obliczu tego śmieszy wojna rzeczniczek. Jedna twierdzi, że były upomnienia, druga że PIC nigdy nic nie otrzymał. Obie nie bardzo pojmują problematykę, ale twardo idą na zaparcie.
Martwi, że zarządy nie potrafią dogadać się między sobą i wypracować lepszych procedur a zamiast tego prowadzą kampanię medialną przeciwko sobie.
19/12/2011 10:28 Autor: Franek
---.dynamic.gprs.plus.pl
Dopóki EC będzie zatrzymywał się na terenie Czech w każdej pipidówie to tak będzie. Czesi za przejazd naszym EC płacą tyle samo co pociągiem pospiesznym i osobowym. Dopłaty (miejscówki) na terenie Czech na EC nie obowiązują Czechów. W Czechach jest taka sama cena biletów na wszystkie pocągi. Tylko do SE Pendolino obowiązuje dopłata. Wobec tego EC nie będzie czysty ponieważ na terenie Czech podróżuje nim patologia. Oczywiście można to zmienić ale ludziom z Intercity nie chce się albo nie da się.
19/12/2011 11:20 Autor: towot
---.wkmp.tuwien.ac.at
@Franek
To jest właśnie inna filozofia pojmowania połączeń kolejowych.
Ty postrzegasz ludzi, których nie stać na miejscówkę i wygórowane ceny za patologię.
A w Czechach i w Austrii pociągi są dla ludzi, a nie dla wąskiej warstwy, którą na nie stać.
I to się nie zmieni.
Jest to jeden z powodów, dlaczego udział w transporcie kolejowym jest tam o wiele wyższy niż w Polsce.

Jak się PICowi nie podoba, to niech składów nie wysyła.
Te trzy, cztery wagoniki na krzyż mniej czy więcej w tych krajach różnicy nie zrobi.
19/12/2011 11:32 Autor: wiedeńczyk
---.245.16.100
A w ubiegły czwartek wysłano "Polonię" bez wagonu restauracyjnego w składzie. Do obsługi sztandarowych pociągów chyba powinna być jakaś rezerwa?
Jak nie potrafimy spełnić podstawowych standardów, to po co jeszcze bawimy się w kolej międzynarodową? Może warto zakończyć tę działalność i przestać się kompromitować?
Logowanie do komentarzy
Zarejestruj
Skomentuj
Opinie zamieszczane w komentarzach pod wiadomościami na portalu są tylko i wyłącznie poglądami osób komentujących. Nie zawsze zgadzają się z poglądami członków redakcji.
Za zamieszczone treści redakcja nie odpowiada.
Twój komentarz:
Autor:
Wpisz kod z obrazka: Kod obrazkowy
  • Zderzenie czołowe SKM i KM w Warszawie - zdjęcia

    Zderzenie czołowe SKM i KM w...

  • Dworzec w Doniecku otwarty [zdjęcia]

    Dworzec w Doniecku otwarty...

  • Otwarcie linii tramwajowej do Łostowic

    Otwarcie linii tramwajowej do...

  • Wszystkie lokomotywy Intercity na Euro

    Wszystkie lokomotywy...

  • Poznań Główny na kilkanaście dni przed otwarciem

    Poznań Główny na kilkanaście...

  • Warszawa Wschodnia jak nowa. Niebawem otwarcie

    Warszawa Wschodnia jak nowa....

 
Newsletter
by