rss facebook mail Pokaż panel
Praca
Firmy kolejowe
Najnowsze wiadomości
więcej »
Konferencje
Kategoria: Technika
Data dodania: 2011-12-15 09:40:31
(źródło: wnp.pl)
A A A drukuj
KDP a emisja dwutlenku węgla

Ślad węglowy, jaki pozostawia kolej dużych prędkości (KDP), jest 14 razy mniejsza od śladu węgla podczas podróży samochodem i 15 razy mniejsza niż samolotem - nawet wtedy, gdy uwzględnia się pełen cykl: planowania, budowy i eksploatacji - czytamy w portalu wnp.pl.

 Fot. Rynek Kolejowy
 Fot. Rynek Kolejowy
Przyporządkowane tagi:

Te dane zaprezentowane są w dwóch nowych raportach, opracowanych przez firmę Systra na zlecenie Międzynarodowej Unii kolejowej (UIC). Na przykład emisja na linii dużych prędkości Méditerranée z Walencji do Marsylii wynosi średnio 11 g CO2 /1 pasażerokilometr (przewóz pasażera na odległość 1 km), w porównaniu ze 151,6 g CO2 /pasażerokm dla samochodów i 164 g - pasażera lotniczego. Na tak niski poziom wpływ ma także relatywnie krótki okres budowy tej linii (5 lat i 3 miesiące).

Jak podkreślają autorzy raportu, KDP – które zasilane są wyłącznie energią elektryczną – mogą dodatkowo być bardziej „proekologiczne” w tych krajach, w których w produkcji tej energii duży wpływ mają OZE. KDP przynoszą też różnorodne korzyści gospodarcze. Raport dowodzi, jak wspiera on i ułatwia rozwój gospodarczy miast, które włączone są do linii tych kolei. Przykładem jest francuskie Lille, gdzie budowa nowej stacji pobudziła do renowacji miasta, a w latach 1990-2003 liczba turystów w tym mieście wzrosła 15. krotnie.

Więcej

Podziel się ze znajomym
RK Logo
Wpisz kod z obrazka : Kod obrazkowy
6
Komentarze:
15/12/2011 10:41
---.128.126.130.static.crowley.pl
Avatar
Gubernator Kalifornii
Szkoda że tak późno...
KE się cieszy tylko z rewitalki, ministrant Slavko Novak im wtóruje, a ciemny lud się cieszy, że niby rząd jest mądry...

UIC przedstawiło takie dane, dodatkowo przedstawiono jeden z licznym przykładów - francuskiego miasteczka Lille.
Co jeszcze potrzeba?
15/12/2011 11:04 Autor: Cisc
---.111.166.137
We Francji energia elektryczna pochodzi z elektrowni atomowych, w Polsce powstaje ze spalania węgla. Widać różnicę?
Temat KDP jak duch Lenina - wiecznie żywy. Lobby KaDePowe nie przyjmuje do wiadomości decyzji Nowaka i bije wciąż w propagandowy bęben.
15/12/2011 14:34 Autor: lysypr
---.toya.net.pl
Tylko że wydajność dla produkji przemysłowej energii elektrycznej w stosunku do zanieczyszczeń (wliczamy w to dowoz i wydobycie paliwa) jest znacznie (nawet w przypadku energii "z węgla") wyższa, niż to samo dla transportu drogowego, czy lotniczego. Pamiętaj, że łatwiej jest założyć jeden wielki filtr na blok energetyczny (i jest on bardziej wydajny procentowo) niż na 10 tys. samochodów czy innych latadeł.
15/12/2011 18:36 Autor: e-podroznik
---.internetdsl.tpnet.pl
A kogo obchodzi ta cała ściema z CO2? Twardych i niepodważalnych dowodów wpływu emisji dwutlenku węgla na klimat brak, bo jak jakiś dowód już się znajdzie, to jest zaraz obalany przez antydowód. Europa oszalała - chce karmić biurwę urzedniczą sprzedając pozwolenia na emisję gazu o bardzo wątpliwej szkodliwości, podczas gdy Azja i Ameryka nie mają zamiaru obciążać społeczeństw i gospodarki dodatkowymi kulami u nogi.
Zastanawiam się, kiedy w końcu media przestaną mielić papkę globalnego ocieplenia, jako wyniku działalności człowieka. I lepiej, żeby to nastąpiło wcześniej, nim wykupiąnas Chińczycy.
16/12/2011 22:36 Autor: antyzielony
---.adsl.inetia.pl
e-podróżnik masz rację!!!! Kiedy 1000 lat temu Wikingowie dotarli na GRENLANDIĘ (ZIELONĄ ZIEMIĘ) to było tam na tyle ciepło że mogli uprawiać ziemię. 400 lat później było już dla nich za zimno i wygryźli ich Eskimosi. Walczmy z EKOŚCIEMĄ. Dlaczego "zieloni" wszelkiej maści nabierają wody w usta gdy mówi się o tym fakcie?
Logowanie do komentarzy
Zarejestruj
Skomentuj
Opinie zamieszczane w komentarzach pod wiadomościami na portalu są tylko i wyłącznie poglądami osób komentujących. Nie zawsze zgadzają się z poglądami członków redakcji.
Za zamieszczone treści redakcja nie odpowiada.
Twój komentarz:
Autor:
Wpisz kod z obrazka: Kod obrazkowy
  • Zderzenie czołowe SKM i KM w Warszawie - zdjęcia

    Zderzenie czołowe SKM i KM w...

  • Dworzec w Doniecku otwarty [zdjęcia]

    Dworzec w Doniecku otwarty...

  • Połączenie Poznań - Rotterdam oficjalnie uruchomione

    Połączenie Poznań - Rotterdam...

  • Czyszczenie na Euro - Warszawa Wschodnia

    Czyszczenie na Euro -...

  • Poznań: Remont ul. 27 Grudnia na finiszu

    Poznań: Remont ul. 27 Grudnia...

  • Warszawa Wschodnia jak nowa. Niebawem otwarcie

    Warszawa Wschodnia jak nowa....

 
Newsletter
by