rss facebook mail Pokaż panel
Praca
Firmy kolejowe
Najnowsze wiadomości
więcej »
Konferencje
Kategoria: Prawo i polityka
Data dodania: 2011-09-10 16:11:12
(źródło: lm, Rynek Kolejowy)
A A A drukuj
"Biała Księga" możliwa do zrealizowania?

– Obecny rok będzie czasem publikacji dwóch bardzo ważnych dla sektora kolejowego dokumentów. Jeden to przedstawiona już "Biała Księga" a drugi to dokument, który zostanie przedstawiony w październiku i będzie opisywał zasady tworzenia transeuropejskiej sieci transportowej – zauważył podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister infrastruktury Maciej Jankowski.

 Fot. Xavier Häpe, commons.wikimedia.org, CCA-SA 3.0  Fot. Xavier Häpe, commons.wikimedia.org, CCA-SA 3.0

Minister podkreślił, że publikacja kolejnej „Białej Księgi” pozwali po niemal dokładnie 10 latach od publikacji poprzedniego dokumentu tego typu jeszcze raz spojrzeć na problemy transportowe Unii Europejskiej. „Biała Księga” stawia jednak bardzo ambitne cele i - co dla niektórych może się wydawać zaskakujące - jako cel nadrzędny stawia ograniczenie emisji dwutlenku węgla, a nie stworzenie jednolitej i spójnej sieci transportowej w ramach UE. – Pytanie co się stanie jeśli jedyną drogą do osiągnięcia tego nadrzędnego celu będzie ograniczenie mobilności? To są dylematy nad którymi musimy się bardzo poważnie zastanowić – zastanawiał się minister.

Lesław Podkański, doradca BRE Banku, podkreślił jednak, że wartość każdego dokumentu nie mierzy się tym, co jest zapisane, ale tym co zostanie zrealizowane. – Druga biała księga, jeśli chodzi o cel, jest kapitalna. Transport zarówno drogowy, lotniczy, kolejowy jak i morski, jest kręgosłupem funkcjonowania gospodarki i to od jego sprawności zależy wzrost gospodarczy, tworzenie nowych miejsc pracy i podnoszenie konkurencyjności gospodarki. Na ile ustawodawstwo unijne i krajowe umożliwi zrealizowanie celów zapisanych w „Białej Księdze”? Odpowiedź na tak postawione pytanie wymaga rozpatrzenia kilku aspektów. Pierwszy to kwestie prawne, drugi to organizacja pracy, zaś trzeci to sprawy techniczne i technologiczne. Najważniejsza pozostaje jednak kwestia finansowania. To, co zostało zapisane w „Białej Księdze” wymaga kolosalnych nakładów finansowych. Realizacja wszystkiego wymagałaby wydatków na poziomie trzech trylionów euro. Czy my jako członkowie UE będziemy w stanie w ogóle w stanie zrealizować aż tak duży projekt? Ja osobiście mam wielką nadzieję, że uda się osiągnąć chociaż połowę tego co zapisano – dodał Podkański.
 

Podziel się ze znajomym
RK Logo
Wpisz kod z obrazka : Kod obrazkowy
3
Komentarze:
10/09/2011 16:14 Autor: króliczek
---.adsl.inetia.pl
W Europie są dwa światy: jeden republic world, drugi commonwealth world. Unia Europejska jest w tym pierwszym i ma bardzo ograniczone możliwości możliwości za względu że do karceru ( Detention Crypt ) w Kryptach Królewskich na Wawelu wpadło dwóch narkomanów ( po amoku opiumowym na skutek picia kawy z opium w Paryżu i Stambule ). W Krypcie tej był sarkofag Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
11/09/2011 17:28 Autor: Krakowiak
---.lipska.net
Koles, o czym ty bełkoczesz ? Na Wawelu nigdy przenigdy nie bylo Augusta Poniatowskiego !
12/09/2011 08:18 Autor: Mireczka
---.200.50.90
Powinniśmy interesować się i pilnować polskiego transportu a nie martwić się o transport w UE i chronić polską infrastrukturę przed ingerencją obcych.
12/09/2011 08:32
---.dip.t-dialin.net
Avatar
wer
@ Mireczka
ty po pierdoly gadasz.... jak tak chcesz zrobic to myslisz, to w Polsce wracamy do lat 80, 90-tych, czyli to wielkiego zastoju na kolei. Bo nie ma pieniedzy na nic.

Przeciez te wszystkie remonty co sa prowadzone na torach, czy zakup nowego taboru to dzieki UE... na "odbudowanie polskiej infrastruktury" lub dopasowanie jej do standartow krajow zachodnich. Unia daje kase na to, bo jest jedna polityka transpotrowa , aby transport kolejowy byl piorytetem we wszystkcih krajach. Zobacz Wlochy, Austrie, czy Francje, tam TIR-y jezdza na wagonach, bo 1 szybciej, 2 bezpieczniej dla innych , a w PL wolna amerykanka i niech to sie wrescie skonczy.
12/09/2011 08:35
---.dip.t-dialin.net
Avatar
wer
W Niemczech pociagi osobowe jezdza 160 km/h ... a w PL ...40-80 km/h bo tory sie zapadaja.
Logowanie do komentarzy
Zarejestruj
Skomentuj
Opinie zamieszczane w komentarzach pod wiadomościami na portalu są tylko i wyłącznie poglądami osób komentujących. Nie zawsze zgadzają się z poglądami członków redakcji.
Za zamieszczone treści redakcja nie odpowiada.
Twój komentarz:
Autor:
Wpisz kod z obrazka: Kod obrazkowy
  • Dworzec w Doniecku otwarty [zdjęcia]

    Dworzec w Doniecku otwarty...

  • Premier Donald Tusk odwiedził dziś przystanek Warszawa Stadion i podpisał się na...

    Premier Donald Tusk odwiedził...

  • Czyszczenie na Euro - Warszawa Wola

    Czyszczenie na Euro -...

  • Poznań: Remont ul. 27 Grudnia na finiszu

    Poznań: Remont ul. 27 Grudnia...

  • XIX Parada Parowozów w Wolsztynie

    XIX Parada Parowozów w...

  • Wszystkie lokomotywy Intercity na Euro

    Wszystkie lokomotywy...

 
 
Newsletter
by